« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: PFDK'yı alkışlıyorum

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

PROFESYONEL Futbol Disiplin Kurulu, seyircilerin yaptığı çok çirkin davranışları en nihayet noktaladı. Şöyle bir gerilere gidelim. Taa Mehmet Ağar'ın İçişleri Bakanı olduğu devirlerden beri bakanlar, vilayet emniyet müdürleri, emniyet genel müdürü, valiler, kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, hatta en sonunda kulüplerin amigolarıyla toplantılar yapıldı. Bu süre en az 7-8 yıl beyler, kolay değil. Ne oldu? Bir arpa boyu yol alınmadı. Tribünlerde gene oynadığın takımın değil, başka bir rakip takımın binlerce kişinin oluşturduğu koroyla anası-avradı sövüldü. Konfetiler sahaya yayıldı.

Burada tribünler hep ikaz edildi. Maçı izleyen vali, emniyet güçleri, bakanlar olaylara hep seyirci kaldılar. Bizlerin görevi de onları ikaz etmek oldu. En sonunda, bıçak kemiğe dayandı ve seyircisiz maç oynama cezası verildi. Ben diyorum ki; G.Saray ve F.Bahçe'ye 1'er maç seyircisiz oynama cezası adilane değildir. Maç, G.Saray sahasında oynanmıştır. G.Saray'a 2 maç, F.Bahçe'ye de 1 maç ceza verilmeliydi. O zaman kimsenin sesi çıkmaz, çıkamazdı. Neyse... Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu 1'er ceza ile geçiştirmiş. Sen Tahkim Kurulu olarak F.Bahçe'nin cezasını yok edeceğine, G.Saray'ın 1 maçlık cezasını 2'ye çıkarsana... F.Bahçe'nin cezasını aynen bıraksana...

Tahkim Kurulu Başkanı Türker Aslan, cezayı açıklarken, ben bunu beklerdim. Nerede... Meğerse o da eyyam gemisinin içine binmiş. Nouma'nın cezasında ne oldu? UEFA, 3'ü 4'e çıkarmadı mı?

Beyler, gerçekleri gözardı etmeyin. F.Bahçe Stadı'nda F.Bahçe'nin rakibi sahada bambaşka bir takım. Ne G.Saray'ın, ne Beşiktaş'ın ne de başka bir takımın anası-avradı kalıyor.

Gelelim G.Saray'a... Onlar da öyle. Dakika 1, F.Bahçe aleyhine tempo ile sövülüyor. Gelelim İnönü Stadı'na... Beşiktaş seyircisi bakıyor ki, onlara G.Saraylılar, Fenerliler sövmüş. Onlar da başlıyorlar tüm seyirci korosuyla küfüre, ağıza alınmaz duymakla tüyler diken diken olacak küfürlere.

Ve biz şimdi diyoruz ki, seyirciye yazık oldu. Futbol maçı seyircisiz oynanmaz. İnsanları güldürmeyin. Ben, PFDK Başkanı Talay Şenol'u yürekten alkışlıyorum. Aksine, Tahkim Kurulu Başkanı Türker Aslan'ı da kınıyorum.

Mustafa, bu takımı sen kurdun!..

MUSTAFA Denizli, F.Bahçe'nin aldığı başlangıçtaki kötü neticelerden sonra, basın toplantısında şunları söyledi: ‘‘F.Bahçe bu yıl şampiyon olacak. F.Bahçe futbol takımı, modern futboluyla herkesin beğenisini kazanacak.’’

Tabii tüm F.Bahçeliler ve spor adamları şampiyonluk konusunda kendi takımlarının başarıya ulaşmasını isterler. Sarı lacivertli takımın da o kulübe layık, mücadele eden, aslanın ağzından puanı kapan bir takım olarak sahada gözükmesinden yanayım. Zira F.Bahçe güçlü olursa, rekabet olur. Hem diğer takımlar kendilerini toparlamak zorunda kalırlar, hem de Türkiye'nin büyük bir bölümüne hitap eden F.Bahçe futbol takımı belirli bir çizgiyi yakalar. Ve onları mutlu eder.

F.Bahçe futbol takımının bu yılki kadrosunu sen kurdun Mustafa. Sağ kulvarında oynatacak futbolcun yok. Hala deniyorsun. Defans bloğun öyle. Ağır ve futboldan yoksun kişilerden kurulu. Orta sahanda üç pas yapılamıyor. Rapaiç canı isterse koşuyor ki, her zaman da pek canı istemiyor. Andersson'a söyleyecek sözüm yok. Adam geldiği günden beri savaşıyor. Baliç, senin tek ümidin. O varsa Fener forveti de var, gol de var. Nitekim 5'er 5'er attığın gollerin başlangıcı hep Baliç değil mi? Sen onu Bursa maçının ikinci yarısında çıkardın. Neden, anlamadım. Herhalde sen de bilmiyorsun.

Mustafa, F.Bahçe'de futbolcu var. Ama F.Bahçe şu anda bir takım gibi değil. Bunu da sen oluşturmak için F.Bahçe'nin başına geçtin. Kendi sahasında seyircinin büyük desteği ile bir şeyler oluyor. Deplasmanlarda 3 yenilgin, 3 berabeliğin var. Yani 15 puan kaybetmişsin Mustafa. Nasıl şampiyon olacaksın? Nerede verdiğin söz. Büyük takım gibi sen oynatacaksın Mustafa. Tribündekiler değil.

Löw neyi bekliyor?

TRABZONSPOR bir iyi, bir kötü. Oysa, Trabzonspor'un güçlü bir kadrosu var. Futbolcusunu galibiyete iten, sadece Trabzon'da yanında olmayan, diğer vilayetlerde de takımının peşinde koşan taraftarı var. Doğrusunu konuşalım. Trabzonspor'un moral gücü yok. Son Denizlispor karşılaşmasını dikkatle izledim. Girdikleri gol pozisyonlarını rahatlıkla harcadılar.

Giray Bulak'la hiç konuşmuşluğum yok. Kendisini dikkatle izliyorum. Hami konusunda hatalıydı. Şimdi Hami sakat, oynayamıyor. Trabzonspor'un sahadaki başarısı tabii ki teknik direktörünü de etkileyecek. Kazanırsa alkışlanacak, kaybederse eleştirilecek. Belki de görevine son verilecek. Başkan M.Ali Yılmaz, ‘‘Bulak'ın arkasındayım’’ dedi ama F.Bahçe maçı sonrası ‘‘İstifa ederse kabul ederim’’ dedi.

Şimdi sevgili başkanıma sormak istiyorum. Hangi sözünüz bugün geçerli. Löw gelmiş, bekliyormuş. Dedikodular öyle söylüyor. İşin gerçeği şu; Trabzonspor bir türlü şampiyonluğa oynadığı, Trabzonsporluları şampiyonluk şarkıları söylettiği günlere gelemiyor.

Necdet Ağabey, sen çok yaşa

NECDET Çobanlı, G.Saray duayenidir. Hepimizin ağabeyidir. G.Saray Yönetim Kurulu'nun düzeninde olan Disiplin Kurulu tarafından düzmece nedenlerle geçici ihraç kararı aldığı hepimizin bildiği bir konudur. Şimdi ihraç kararının durdurulmasına ilişkin Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararla 1 ay süreli ihraç kararının iptaline karar verilmiştir. Hiç önemli değil Necdet Ağabey. Sen zaten G.Saraylılar'ın kalbinde yaşıyorsun ve yaşayacaksın. G.Saray Yönetim Kurulu'nun ve onun otomatik kalkan parmaklarıyla verilen cezalar, hiçbir G.Saraylı'nın gönlünde kabul görmez. Nitekim görmüyor işte.

Scala, kendinden utan

BEŞİKTAŞ, kendi sahasında ve dışarıda hiç galip gelememiş, Jet Fadıl'ın ülke dışına çıkmasıyla madden büyük sarsıntı içinde olan Siirt Jetpa ile berabere kaldı, 2 puan kaybetti.

Geçtiğimiz hafta yazmıştım. ‘‘Scala, kendisi Beşiktaş'ın yaralarına merhem bulacağına O, takımdan şikayet ediyor. Esasında burada hesap vermek durumunda olan kişi sensin Scala’’ demiştim. Siirt Jetpa maçından sonra basın toplantısında onu dikkatle izledim. Bu kez ‘‘futbolcularımdan utanıyorum’’ dedi. Ve kendisini hemen olayların dışına itti.

Ey Scala, Beşiktaşlı futbolcuların sahada alkışlanmasını, taraftarlarının onlardan övgüyle bahsetmesini sağlayacak kişi sensin. Avrupa Kupaları'nda dış sahalardaki Beşiktaş'ın hezimetlerini sen hazırladın. Türkiye Ligi'nde peş peşe saha içi mağlubiyetlerinde, saha dışındaki başarısız sonuçlarında sen nasıl kendini kahraman ilan edip, futbolcularından utanıyorsun. Ayıp be! Herhalde Beşiktaş seyircisi ilk maçta senden bunun hesabını soracak. Daha doğrusu sormalı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler