« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Mecliste neler oluyor, neler?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Turgay ŞEREN

Sizleri bilmiyorum ama ben genelde boş vakitlerimi TRT-3'ü izleyerek geçiriyorum. TRT-3, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin oturumlarını veriyor. Bir yasanın nasıl çıktığını ben dikkatle izliyorum da, Büyük Millet Meclisi sıralarında oturanlar nasıl izliyor, bir görmenizi isterim. Birisi arkaya dönmüş konuşuyor, diğeri cep telefonuyla.

Meclis Başkanı, ‘‘kabul edenler’’ diyor, o sıradan dışarıdan içeriye doğru koşuşmalar başlıyor. Gelenler parmak kaldırıyor ve yasa geçiyor. Doğrusunu söyleyeyim mi? Kürsüden yasayı eleştireni kimse dinlemiyor. Belki daha önce komisyonlarda irdeleniyor diye böyle bir alışkanlıkları var ama geçen gün çok çirkin bir komisyon olayına da tanık olduk.

FIFA KARIŞAMAZ

Gazetelerde ‘‘Engelleme taktiği’’ diye yazıldı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün 3813 sayılı yasaya bir madde eklemek istemesi ortalığı karıştırdı. Oysa, ne FIFA, ne UEFA, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çıkaracağı herhangi bir yasaya engel olamaz. Çıkan yasada FIFA'nın statüsüne aykırı bir madde varsa, o madde de devlet yetkilisi tarafından kullanılmak istenirse o zaman sorun olur.

Geçen gün de yazdım, tekrar edeyim. Zira, bazı şeyleri insanların kafasına zorla sokmak lazım. FIFA yahut UEFA her iki tarafı da karşısına alıyor, onları dinliyor. Sonunda karar veriyor. O kararı da ülke federasyonu yahut Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı uygulamak zorunda. Yani ne milli maçlarımızın tehlikeye girmesi söz konusu, ne Avrupa Kupaları'ndan ihracımız. Neyse, şimdi dikkatle okuyun...

ÇİRKİN TAKTİK

Fikret Ünlü'nün yasaya ilave ettirmek istediği madde komisyonda görüşme sırası beklerken, iki milletvekili bunu engelledi. Gazetelerde okudum ve tüylerim diken diken oldu. Bu olay herhangi bir yerde değil, yüce Meclis'in içinde yaşandı. Hakem tokatlayan, Sergen'i, Oktay'ı, Alpay'ı mal gibi kullanıp, alıp satmak isteyen Siirt Jet-Pa Spor Başkanı Takiddin Yarayan, Erzurumspor'u berbat yönetimiyle yabancı oyuncu transferinde yaptığı yanlışlarla ve her üç ayda bir teknik direktör değiştirerek küme düşüren Cemal Polat'ın ağabeyi Cezmi Polat, komisyon üyelerini Meclis'te bir odaya kilitliyor ve komisyonun toplanmasını engelliyorlar. Ve 3813 sayılı yasanın maddesinin komisyon görüşmesi üç ay sonraya atılıyor. Böyle bir olaya ancak dağ başında rastlanabilir.

KİMİN VEKİLLERİ?

Takiddin Yarayan neden bunu yaptı, açıklayayım. Siirt Jet-Pa Spor'un sahası kapanmıştı. G.Saray'la maçı vardı. Haluk Ulusoy, Siirt-G.Saray maçını İzmir'de oynattı. Takiddin Bey'e büyük bir kıyak yaptı. Şampiyonluğa giden G.Saray'ın maçı Atatürk Stadı'nda tıklım tıklım doldu. Ve Takiddin Bey, 100 küsur milyar lira parayla Siirt'e döndü. Tabii ki, Haluk'un yanında olacak.

Gelelim Cemal Polat'a... Polat, Haluk Ulusoy'un çok iyi dostudur. Buna kimse karışamaz. Her zaman Haluk'un yanında olmuştur. Haluk da tabii onun. Zaman zaman Futbol Federasyonu, Erzurumspor'a maddi destekte bulunmuştur. Hatta Erzurumspor 2. Lige düşmesin diye liglerin 20 takıma çıkarılması dahi düşünülmüştür Futbol Federasyonu tarafından. Ama güçleri yetmemiştir. Bakın, Türkiye'de futbol nasıl yönetiliyor? Milletvekillerimiz, milletin vekili mi, yoksa şahsi dostlukların vekili mi? Siz karar verin.

Baş hülleci sizsiniz

FIFA'nın taslak olarak sunduğu ve 3-5 gün sonra da yürürlüğe koyacağı bir yeni transfer yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe göre 23 yaşını tamamlamış futbolcunun eğer mukavelesi bitmişse, dış ülkeye transfer yapacağı maddesidir.

Buna karşılık, Türkiye'de bir de iç transfer yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe göre futbolcular satışa çıkar ve 20 Temmuz'a kadar alıcısı çıkmazsa kulübü, belirli bir ücreti yatırır ve onun mukavelesini 1 yıl daha uzatır.

Şimdi dikkatli olun. Futbol Federasyonumuz, G.Birliği ve G.Antepspor Kulüp Başkanları ile olan çok yakın ilişkilerinden dolayı sadece bu yıl bu tarihi 10 Temmuz'a çekti. Buradaki amaç şu; FIFA 15 Temmuz'da kararını açıklayacak ya, Futbol Federasyonu ortaya çıkacak, ‘‘10 Temmuz'da kulüpleri, Ümit Karan ve Hakan Bayraktar'ın mukavelelerini tek taraflı uzattı’’ diyerek bu transfere mani olacak. Tabii, aklı sıra.

FIFA APTAL DEĞİL

Celal Doğan, G.Saray'ı ve F.Bahçe'yi hile, hülle yapan kulüpler olarak göstermeye çalıştı. Şimdi ben ona soruyorum. Esas hülleyi kim yapıyor Celal Bey. Futbol Federasyonu, Celal Doğan ve İlhan Cavcav mı, yoksa G.Saray ile F.Bahçe'mi?

Siz, Futbol Federasyonu'na yakınlığınızdan dolayı 20 Temmuz'u 10 Temmuz'a çekiyorsunuz. Esas hülleyi siz yapıyorsunuz. Hani hülle çok çirkindi. Hani hülle lügat tabiriyle karısını boş düştükten sonra başka bir erkeğin kucağına atmaktı. FIFA aptal değil. G.Saray ve F.Bahçe de aptal değil. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu maddeyi niye geriye çektiğini anlatacak kadar akıllı insanlar var.

Temennim, kulüplerin anlaşarak futbolcuların sorunsuz transfer edilmesidir. Ama istenilen rakamlar o kadar uçuk ki, haliyle FIFA'nın kararı uygulanacaktır ve uygulanmalıdır da. Bazı insanlara ders olsun diye.

DEREBEYLİK Mİ BURASI?

Özerklik demek, derebeylik değildir. Sen, Türkiye Futbol Federasyonu olarak, FIFA kurallarına uymak zorundasın. Senin iç talimatına kimse karışmaz. Ama senin iç talimatın FIFA kurallarını da bozmaz.

Genelkurmay'a binlerce teşekkür

Bundan 15 gün önce Genelkurmay Başkanlığı bir karar aldı ve bu karar yasalaştı. Birinci ve İkinci Lig'de profesyonel futbol oynayan futbolculara 32 yaşına kadar askerliklerini erteleme şansı verildi. Böylece, ekmeklerini futboldan kazanan sporcuların askerlik hizmeti nedeniyle, kulüplerinden uzaklaşmalarının önüne geçildi. Artık futbolcular mesleklerini layıkıyla yapabilecekler. Halen 1 ve 2. ligde oynayan profesyonel futbolcularımız, üç ay içerisinde askerlik şubelerine müracaat ederlerse, hem askerlik hizmetlerini erteleyebilecekler, hem de asker kaçağı olmaktan kurtulacaklar.

ÜÇ AY ÇABUK GEÇER

Ancak benim Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı olarak da bir görevim var. Bugün bunu yerine getireceğim ve futbolcu kardeşlerimi uyaracağım.

Arkadaşlar, yasa 3 ay diyor. Bakın bunun 15 günü geçti bile... Bu hakkınızı kullanmazsanız, sizi bundan sonra kimse kurtaramaz. Ve size bu şansı verenlere söyleyecek hiç bir mazeretiniz kalmaz. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi alkışlarım

İKİNCİ ve Üçüncü Lig'de büyük bir futbolcu soykırımı uygulanıyor. Satıştan kalan futbolcuların ilk taksitleri ödeniyor. Zira bu kanunen şart. Ama sonrası tam bir rezalet. İkinci ve üçüncü lig kulüplerinin yüzde 90'ı yıl içindeki taksitleri ödemiyorlar. Ama artık bu yıl bunlar geride kalacak. Futbol Federasyonu bu tür borcu olan kulüplerin lisanslarının vize edilmeyeceğini açıkladı. İnşallah bu kararının takipçisi olurlar. Ara sıra Futbol Federasyonumuz güzel kararlar alırsa niye onun yanında olmayalım ki? Bizim kimseyle peşin hükümlü bir kararımız yok.


Bunları da Beğenebilirsiniz