Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: İşte sana proje Haluk

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk, Türk futbolunun yüzeyde gözükenleriyle ilgilenmekle ün yaptı. Ancaak İkinci, Üçüncü Lig'de neler oluyor? Türkiye Futbol Federasyonu'nun yasayla kazandığı mali özerklikten hangi kesim istifade ediyor? Bu savurganlıktan kimler hissesine düşen parayı alıyor? Elbette ki futbolumuzun başındaki kişi olan Haluk bunları biliyor ama yapacağı bir şey yok. Koltuğunda kalabilmesi için taviz vermesi şart.

İlk önce bir ara niyetlendim, dedim ki, ‘‘Haluk'u eleştiriyorsun Turgay. Kulüplerin yapılanması için ona yardım et, destek ol.’’ Esasında bu ona yardım değil, Türk futboluna belirli öneriler, projeler sunmaktı. Haluk ve ekibi bu projeleri beğenirse kullanır, beğenmezse yola devam eder diye düşünmüştüm. Ama baktım ki işin suyu çıkmış. Ve alınacak bu kararların uygulanabilmesi için birçok yaptırım şart. ‘‘Bunlar iyi, güzel de kim yaptıracak bu yaptırımları, Haluk mu?’’ diye düşündüm ve sessizce çektim gittim.

HALUK BU TAVSİYEYİ DİNLE

Şimdi benim Haluk'a bir tavsiyem var. Çok basit bir uygulama ile Türk futbolcusunun sosyal güvenliğini güvence altına alabilir. Hepimiz biliyoruz, bizler gençlik yıllarımızı ve enerjilerimizi okullarda, üniversitelerde veya çıraklık- kalfalık uğraşlarında seferber ederiz. Ve 30 yaşlar civarında da bir mesleği elde ederiz. Bu meslek sayesinde de ailelerimiz ömür boyu geçinirler. Profesyonel futbolda da durum bunun tam tersidir. Futbolcu meslek sahibi olmak için sarfettiği gençlik yıllarında sadece transfer ücretlerinden para kazanır. 30 yaşları civarında da eline ne kalır? Şöyle bir baktığında belki hiçbir şey. Futbolcu şunu bekler, ‘‘Benim gençlik yıllarımın fedakarlığının karşılığı olan parayı futbolu bıraktığım günde bana verin’’ der. Transfer paralarının temeli doğrudan gelecek güvencesiyle ilgilidir, bunu ayıplamamak gerekir. Çözüm Haluk'un ağzından çıkacak tek cümlelik talimat maddesinden geçmektedir. Futbol Federasyonu sözleşmede yazılı miktarın belli yüzdesini sosyal güvenlik fonunda toplar, futbolcular ödedikleri miktar ölçüsünde ilk 10 yılda emekliliğe hak kazanır. Bu herkesin aklına gelebilecek, uygulaması çok kolay olan basit bir sistem.

FUTBOLCULAR AĞLAMAKLI

Profesyonel Futbolcular Derneği olarak biz bu yolda ilk toplantımızı Divan Oteli'nde yaptık. Konunun teknik detayı üzerinde araştırmalarımız sürüyor. Dedim ya, bu konunun çözülmesi Haluk'un iki dudağının arasında.

Cem Pamiroğlu geçtiğimiz yıl Ağrı'da teknik direktörlük yaptı. Haluk anlattıklarını sen de bir dinle. Ağrıspor'da hiçbir futbolcunun sosyal sigorta primleri yatmıyormuş biliyor musun? Daha bunun gibi nice İkinci, Üçüncü Lig kulüplerinde profesyonel futbolcular perişan kere perişan Haluk. Sen nasıl o koltuğunda rahatlıkla oturabiliyorsun? Bir gün Ankara'ya git, Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği'nde bu konuyla ilgili yüzlerce dosyaya rastlayacaksın. Ama boşver, bunlar senin ilgi sahana girmez. Yoluna taviz politikasıyla, zengin masalarla devam et. İleriki günlerde sarfettiğin paranın 700 milyar lirayı bulduğu söylenen, Özel İdare'den kiraladığın oteli gidip ziyaret edeceğim. Bakalım neler olmuş?

KEDİ SESLİ KÖPEKLER

Etrafta dolaşan zengin masa köpekleri var. Zaman zaman havlıyorlar. Bana sorarsanız onları birileri veterinere götürmeli. Zira bırakın köpek gibi havlamayı, kedi gibi miyavlamayı bile beceremiyorlar. Belki veteriner onların mama dozlarının arttırılmasını söyleyecek ve olayı çözecek. Belki o zaman da havlamaları gür çıkacak. Ağızlarından salyaları akan bu köpeklerin havlamaları beni hiç ilgilendirmiyor ve bana en ufak da bir etki yapmıyor. Aklıma gelmişken söyleyeyim, yazayım dedim, işte o kadar...




Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler