« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Hakan- Taffarel

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

DÜN akşam Trabzonspor'un sahası çok ağırdı. Önce bu ağır sahada müthiş bir mücadele örneği veren her iki takım futbolcularını da kutlamak isterim. Ama bu arada tur atlayan G.Saray'da B.Hakan ve Taffarel'i, kaybeden Trabzonspor'da da Osman'ı diğerlerinden az da olsa ayırmak gerek. Her zaman şunu iddia ettim, bir kaleci bir futbol takımı için çok önemli dedim. Dün akşam Taffarel G.Saraylı futbolcuların, ona ne zaman ihtiyacı varsa ortaya çıktı. Hem de çok kritik zamanlardı bunlar. Trabzonspor'un 1-0 galip olduğu bir devrede Taffarel, inanılmaz iki kurtarışı üstüste yaptı. Bunlardan biri gol olsa, maç 2-0 olacak. Sonra neler olur bilinmez. Trabzonspor bu golleri kaçırdıktan, daha doğrusu Taffarel kurtardıktan sonra, bir yan ortadan G.Saray'ın beraberlik golü geldi.

Zaten, ikinci 45 dakikada G.Saray tamamen Trabzonspor yarı sahasında oynadı. Ümit, Emre, Okan, Suat, Ergün beşlisi her zaman olduğu gibi orta sahayı hiçbir zaman rakibi Trabzonspor'a bırakmadı. İkili mücadelelerde üstündüler. Az da olsa kaptırdıkları toplarda dönüp tekrar mücadele ettiler ve kazandılar da. Böyle olunca Trabzonspor defansı bunaldı. Oysa, Selim, Abdülkadir ve özellikle Osman ölümüne mücadele ettiler. Taffarel'in 1-1 olduktan sonra gene rakip forvetlerle karşı karşıya kalıp kurtardığı iki yüzde yüz gol pozisyonu var. Artık bundan sonra Trabzonspor'un yapacağı bir şey kalmadı. Orta sahası zaten çökmüştü ve G.Saray'ın ikinci golü geldi.

B.HAKAN'IN MÜCADELESİ

Kaleci Metin Aktaş iki gol yemesine rağmen Trabzonspor'un en iyilerinden bir tanesiydi. İlk yarının son dakikasında B.Hakan'ın yakın mesafeden kafa vuruşunda fevkalade topa müdahale etti ve yakaladı da. B.Hakan'ın Osman ve rakip defansla mücadelesi görülecek ve alkışlanacak cinstendi. Dedim ya, Taffarel ve B.Hakan'ı galip G.Saray'da ayırıp ayrı alkışlamak lazım.

Trabzonspor'da bir Hami problemi var. Ben Giray Bulak'a bir şey tavsiye etmek isterim. Her sezon 20 ila 25 gol atan Hami gibi bir futbolcu koşuyor koşmuyor diye kenara itilmez Giray. Sen teknik adamsın onu kazansana. Onu daha güçlü sahaya sürmeye baksana.

Oğuz Sarvan için çok zor bir maçtı. Zira, Trabzonspor eski duran Trabzonspor değil. Çok koşuyor, çok mücadele ediyor ve tatlı sert oynuyor. Saha da çok ağır. Oğuz Sarvan'ın ikili mücadelelerin içinden sağlıklı çıkması çok zordu, ama o bunu başardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler