« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Fikret Ünlü kandırılıyorsun

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Dünkü Hürriyet Gazetesi'nin manşetinden öğrendim. Ankara'da yapılan Spor Şurası 99'a Fatih Terim de davetliymiş ve gidememenin üzüntüsünü çekmenin yanı sıra iyi bir araştırma yaparak yanlışları yazmış. Şimdi benim anlamadığım bir şey var. Fikret Ünlü spor bakanı olana kadar sporun içinden gelmiş, onun mücadelelerini yapmış, özellikle de amatör spordan yana olmuş, profesyonelliğe hiç sıcak bakmamıştır. Şimdi Fikret Ünlü Bakan. Sayın Ünlü sizin şemsiyenizin altında her türlü spor dalının bulunması mecburiyeti vardır. Sizin de hepsine eşit gözle, eşit davranışla bakmak zorunluluğunuz vardır. Ama ne yazık ki hazırlanan o küçük kitapçıkla profesyonel futbola ne kadar uzak hatta, dilim varmıyor ama düşman olduğununuzu anlatmış ve gerçek yüzünüzü göstermiş oldunuz.

ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Profesyonel futbol bugün nerelere geldi, herhalde siz bunu pek bilmiyorsunuz. Naklen yayın olayından kulüpler 150 milyon dolar alıyorlar. Ve bu paranın da her yıl 2 trilyondan fazlasının amatör futbol organizasyonlarına gittiğinin farkında değilsiniz. Bugün 3813 sayılı bir profesyonel futbol yasası var. Kesinlikle söyleyeyim, bu yasa fevkalade bir yasa değildir ama Türk futboluna bir maddi soluk aldırmıştır. Milli Takım kamplarında bir portakal suyunun zor içildiği ortamdan, yani sizin bugün tekrar profesyonel futbola kazandırmak istediğiniz ortamdan nerelere gelmiştir. Sayın Bakan siz hala bunun ayırımını yapamıyorsunuz.

Oluşturduğunuz ön komisyonlarda profesyonel futboldan gelen bir tek kimse yok. Ve sizler orada, amatörlerden kurulu okçuluk federasyonundan, turizm bakanlığından ve bir sürü bürokrattan oluşan bir toplulukla profesyonel futbolun çizgilerini çizeceksiniz. Bunu hangi mantık kabul eder? Herhalde sizin ve bu kitapçığı hazırlayanların mantığı, sadece sizler.

GSGM Mİ YÖNETECEK

Anladığım kadarıyla rahmetli Turgut Özal'ın hazırladığı ve GSGM'den koparılan profesyonel futbolun hayali içindesiniz. Profesyonel futbol yasalaştıktan sonra GSGM'nin olaya karışamaması herhalde sizleri rahatsız ediyor ve tekrardan elinizi profesyonel futbolun içine sokmak istiyorsunuz. Şu garipliğe bakın ki sizin hazırladığınız ön taslakta ‘‘Federasyonların tamamına (futbol dahil) çalışma esasları ortak bir kanunla tüzel kişilik kazandırılmalıdır’’ deniyor. Ne yazık ki Ünlü fevkalade bir amatör yanlısı olmasına rağmen profesyonel sporcu sayısının 8 bin, amatör futbolcu sayısının ise 250 bin olduğunun farkında değil galiba. Yani profesyonel futbol amatörler tarafından yönetilmeli, öyle mi Sayın Ünlü?

Fatih Terim bakın ne güzel cevap vermiş, ‘‘Böyle bir anlayışı değil kabul etmek, önermek bile sağlıklı bir düşüncenin dışına taşar’’ diyor. Bu sözlerin altına imza atmamak mümkün değil. Sayın Fikret Ünlü profesyonel futbolu yani bu güzel oyuncağı eline almak istiyor. Nedeni, Ünlü GSGM'yi elindeki yasayla istediği gibi oynatır, GSGM de profesyonel futbolu oynatır.

SİZDEN BEKLEDİĞİM

Ben Fikret Ünlü'den şunu beklerdim, ‘‘3813 sayılı yasanın güzel taraflarını bir kenara koyacağım fakat rahatsız edici bir iki maddesi var ki onları değiştirmek için çaba göstereceğim’’ demeliydi. Ama o, bunu yapmadı. Profesyonel futbola bakışını, gerçek düşüncelerini ve gerçek hüviyetini bu şura fırsatıyla göstermiş oldu. Size en basit bir örnek vereyim. Bu şuraya profesyonel futbolun temel yapıları olan Antrenörler Derneği, Profesyonel Futbolcular Derneği, Hakemler ve Gözlemciler Derneği davet edilmemiştir. Ama amatör konfederasyon oradadır. Asla yanlış anlaşılmasın, amatör konfederasyona karşı değilim. Onların da değişik bir çalışma şekilleri var, büyük uğraş veriyorlar. Ama Sayın Bakan, bu üç derneği birden elinizin tersi ile silebilir misiniz? Haa, silmeyi düşünürseniz sadece bu üç derneği değil, profesyonel futbolu da silersiniz. NOT: Sayın Bakan, Spor Şurası'ndaki organizasyon hatalarını ve bu Şura'da alınan kararları sizin sorumluluğunuzda görmek bizim hakkımız. Çünkü Spor Teşkilatı'nın başında siz varsınız ve bu kurumu siz temsil ediyorsunuz. Yukarıda dile getirdiğimiz satırlarda hakkınızı yediğimizi düşünebilirsiniz. Haklı dahi olabilirsiniz. Ama bu şurayı düzenleyen sizin kurumunuz. O zaman ya tüm sorumluluğu üstlenin, ya da çevrenizde sizi bilerek yanlış yönlendirenlere dikkat edin.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz