« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Ey G.Saraylı hayatta mısın?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

ALP Yalman ve yönetimi, Galatasaray Spor Kulübü'nün başındaydı. Öyle bir an geldi ki, Alp Yalman, Galatasaray Başkanlığı çizgisinden sağa sola sapmaya başladı. İyi hatırlıyorum, zira yazdığım yazıları asla unutmam, Yalman'ın çiftliği diye bir iki uyarıda bulundum. Buna rağmen Alp Yalman yoluna devam etti. Sonunda Faruk Süren'e genel kurulda kaybetti. Tabii pek belli etmedi ama çok da üzüldü. Zira oy farkı Faruk Süren'in lehine oldukça fazlaydı.

Gerçek şuydu, Galatasaraylı yeni bir başkan, yeni bir atılım, yeni bir dönem yaşamak istiyordu. Ve bunu da başlangıçta gerçekleştirdi. Belki şaşıracaksınız ama, Faruk Süren bunu çok iyi hatırlar, inancım doğrultusunda Faruk Süren'e hem gazetem Hürriyet'in spor sayfasında, hem de bana inanan Galatasaraylılar arasında çok büyük destek verdim, hatta bir sayfaya yakın Divan Oteli'nde yaptığı röportajın resimleri ve konuşmalarımız yayınlandı. Her Galatasaraylı gibi ben de umutluydum.

SÜREN VE CANAYDIN

Faruk Süren ve Özhan Canaydın bir stat projesi ortaya çıkardılar. Bu projeye hiçbir Galatasaraylı karşı çıkmaz. Nitekim Galatasaray Genel Kurulu da Ali Sami Yen Projesi'ni alkışlarla kabul etti. Ben de onların arasındaydım. Vaadler üst düzeydeydi. Yapılacaklar sanki üç beş gün sonra gerçekleştirilecek ve yaşanacak cinstendi. Galatasaraylı olarak mutluluğum doruktaydı doğrusu. Zaman geçti, Ali Sami Yen Projesi lastik gibi uzadı. Hala da uzuyor. Tam bilemiyorum, daha doğrusu böyle yorumlamak da istemiyorum. Etraftan söylenen şu; Ali Sami Yen Projesi battı. Battı da ne oldu? 8 milyon dolara yakın bir proje masrafı şu anda çar çur oldu.

Taner Aşkın'ın 1996 yılının bütçesini ibra etmemesi mahkemece de onaylandı, bilir kişilerce de. Son noktayı ileriki günlerde yargıtay koyacak. Faruk Süren ve o günkü yönetim, genel kuruldan izin almadan yaptığı inanılmaz savurganlığın bedelini ödeyecek.

Gelelim yazımın başına. Faruk Süren'e güvenim Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı'nda görevini sürdürürken azalmaya başladı. Zira Galatasaray Başkanı'nın benim dünyamda başka bir yeri vardır. Ben, Muslih Peykoğlu, Suhpi Batur, Ulvi Yenar, Refik Selimoğlu, Ali Uras, Selahattin Beyazıt gibi başkanlarla yaşadım Galatasaray'da. Onların ağzından bir söz çıktı mı, o kanundu. Kesinkes gerçekti. Ama ne yazık ki ben bu özelliği Faruk Süren'de göremedim. Bugüne kadar Galatasaray'ı o da çiftlik gibi yönetti. Ben de Galatasaray'da gördüğüm en büyük derslerden biri olan özeleştirimi yaptım tabii. Gördüğüm yanlışların büyük bir kısmını dostlarımla tartıştım, sonunda sabrım taştı ve Hürriyet Gazetesi Spor Sayfası'nda, köşemde, bıkmadan usanmadan Faruk Süren'e hatalarını yazdım, düzeltmesini bekledim. Galiba boşuna beklemişim.

Bugün de Avrupa Şampiyonlar Ligi Final Four'una kalan kız basket takımını ligden çekti. Gerekçesi parasızlık. İyi güzel de Faruk kardeş, seni defalarca bu sütunlarda ikaz ederken aklın neredeydi? Şu anda gerçekleşmesi bu dolar kuruna göre hayale doğru giden stat projesine 7-8 milyon dolar harcamayıp, harika çocuk olarak Galatasaray Kulübü Genel Direktörü yaptığın Sinan Kalpakçıoğlu'na ve yardımcılarına astronomik maaşlar vermeseydin herhalde bugün Galatasaray Spor Kulübü'nün özelliği olan yarışmadan Galatasaraylı kızları çekmezdin.

KIZ TAKIMINI BİTİRDİN

Şirket kurdun, açılıyorum dedin ama G.Saray'ı denizde madden ve manen boğdun. Geçen gün yazdım, Kalpakçıoğlu'nun unutkanlığından Metin Oktay Tesisleri'nin kirası ödenmediği için 230-240 milyar lira borç yükü bindi. Pekii, bu nasıl bir profesyonel yöneticiliktir Süren?

Benim ne senle, ne kişilerle en ufak bir sorunum yok. Benim sorunum, G.Saray ve Türk futbolu. Gördüğüm her yanlışı yazmak da benim en büyük görevim. Tabii ki bu yazılardan rahatsız olanlar var, tıpkı senin gibi. Bir gün gel, evimdeki ve gazetedeki faksları sana göstereyim. 100 telefondan 90'ının nasıl benimle aynı fikirde olduğuna şahit ol.

Son kız basketbol takımı olayı Galatasaray için ne ilk ne de son ayıbın.

Ey Galatasaraylılar, hayatta mısınız!...
Bunları da Beğenebilirsiniz