« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Bu olmadı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

BİZ, Norveç maçını niye oynadık, ben bunu dün akşam anlayamadım... Tabii ki, bu bir Avrupa Şampiyonası öncesi Milli Takımımız'ın ne durumda olduğunu öğrenmek açısından güzel bir maç... Ama bunun adı milli maç... Göğsünde de ay yıldız var. Demek ki, olaya ciddi bakmak lazım. Ben şimdi Mustafa Denizli'ye şunu sormak isterim... Maçı çıplak gözle izledin. Herhalde bu maçı sonra teknisyen arkadaşlarınla birlikte banttan da izleyeceksin. Ve bu izlenimlerinin sonunda neye karar vereceksin, onu bana lütfen izah et.. Hangi oyuncu hakkında iyi bir fikrin var, yahut tam tersi kötü bir fikrin oluştu. Dün ben sahada Türk Milli Takımı'nı görmedim ama disiplinli oynayan bir Norveç Milli Takımı vardı. Rakip sahada oynamanın dezavantajını bilerek, defansını sağlam kapatarak, orta sahasında pres yaparak ve iki gol pozisyonu bulup, ikisini de atan bir Norveç Milli Takımı izledim.

POZİSYON YOK

Arkadaşlar bu bir şaka değil... Türk Milli Takımı'nın 90 dakikada tek bir gol pozisyonu yok. Rakip kalecinin bir yan topta havaya çıkıp, topu tuttuğu yok. Ee peki o zaman bu milli maçın anlamı ne? Yediğimiz birinci golde defansımızın yaptığı hatayı bir mahalle takımı yapmaz. Topu Abdullah kaptırdı, orta sahadan Ümit'in arkasına atılan bu uzun topa Fatih de baktı ve Norveç'in birinci golü geldi. Kalecimiz Fevzi'nin yapacağı hiçbir şey yok. Bundan başka zaten Norveç'in atağı da yok, bizim kalemize gelme niyetleri de yok.

DEFANSIMIZNEREDE?

Şimdi ikinci gelelim ikinci 45 dakikaya... Bir yan top, Norveçliler kafayla ikinci golü attı. Nerede bizim defansımız? Bu kesme topa Fevzi çıkamaz. Bu golde de hatası yok. Bir de Flo'nun, hani Galatasaray'a iki gol atan Cnelsea'li Flo.. Onun nefis bir vuruşu var, direğin içine vurup, dışarı çıkan. Adamların başka gol pozisyonu yok, ancak bize verdikleri gol pozisyonu da yok.

İşin gerçeği şu... Biz bu maçı niye oynadık, Milli Takımımız için ne gibi bilgilere sahip olduk, bunu anlamak mümkün değil. Bu, benim ölçülerime göre Türkiye açısından bir milli maç değil. Ancak aynı şeyi Norveç için söyleyemem. Adamlar dört dörtlük oynadılar, tam bir disiplin içinde. Üç Yunanlı hakemi de kutlamak isterim. Orta hakeme dikkat etmek isterim. Her çaldığı düdük doğruydu.


Bunları da Beğenebilirsiniz