« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Şeren: Amacımız güçlü bir sendika

Profosyonel Futbolcular Derneği Başkanı Turgay Şeren, profosyonel futbolculara özel haklar tanımak için çalışmalar yapıldığını belirterek, "Amacımız, bütün futbolcuların birlik olacağı, güçlü bir sendika kurmak" dedi.

Ayhan ŞENSOY / İSTANBUL(DHA)
SON GÜNCELLEME
Dernek olarak yaptırım güçlerinin olmadığına değinen Şeren, "Dernek statüsünde faaliyet gördüğümüz için, oyunculara yapılan haksızlıkları kınama dışında birşey yapamıyoruz. Sendika da kurulsa, aynı şey olacak. Fatih ve Gökdeniz’e yapılan saldırılarda da hiç bir şey yapamadık. Buna valilik, kulüp yönetimi ve emniyet aracıyla çözümler arıyoruz. Dernek olarak bütün futbolcularımıza imkanlarımızı sunuyoruz. Ancak, 1. ligde oynayan futbolcuların dernek ile pek ilgilendikleri yok. Bunun nedeni de gelirlerinin iyi olmasından kaynaklanıyor. Her türlü imkanları sağlanıyor. Dolayısıyla ’Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ diyorlar. 2. ve 3. lig futbolcular ise derneğimize bağımlı haraket ediyorlar. Haklarını bizim vasıtamız ile arıyorlar. Onlara buradan teşekkür ediyorum" dedi.

'AMACIMIZ GÜÇLÜ BİR SENDİKA'

Bütün futbolcuların birlik olacağı bir sendika kurmak için araştırmalar yaptıklarını ifade eden eski ünlü kaleci, "Buradaki amacımız, sendika kurulduğu taktirde ortak haraket edilmesidir. Bu birlik oluştuğu zaman, devamı gelir. Benim futbolculuk dönemimde de bir sendika kurulmuştu. Ama, o zaman birlik vardı. Biz, herşeyin yasal olmasını istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Galatasaray’lı futbolcuların antrenman boykotu vardı. Böyle bir sendika oluşsaydı, Fenerbahçelisi de Beşiktaşlısı da antrenmana çıkmazdı. Amacımız, bütün futbolcuların birlik olacağı, güçlü bir sendika kurmak. Tabi burada futbolcu ben haklıyım, şunu yaparım, bunu yaparım desin istemiyoruz. İşveren ile işçi arasındaki sorunları çözmek istiyoruz" diye konuştu.

'KÜLÜPLERİMİZ İYİ İDARE EDİLMİYOR'

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den de destek aldıklarını belirten Turgay Şeren, "Bakanımız böyle bir sendika’nın kurulmasını doğru bulduğunu söylemişti. Önümüzdeki günlerde dernek olarak, sayın Mehmet Ali Şahin ve başbakan ile bir görüşme yapacağız. Bu işi onların desteği ile yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
Türkiye’de kulüp yöneticilerinin amötör olduğuna işaret eden Şeren, "Malesef kulüplerimiz iyi idare edilmiyor. Her ne kadar anonim şirketi altında da faaliyet görselerde, amatör yöneticiler ile yönetiliyorlar. Kulüplerimizin bu zihniyetini değiştirmeleri gerekir. Kulüplerimiz iyi yönetilmedikleri için, zor durumlarda kalıyorlar. Herkes sorumluğunun bilincinde olması gerekir" diyerek sözlerini tamamladı.

Öte yandan, Futbol Federasyonu Başkan Haluk Ulusoy, profesyonel futbolcuların sendikalaşması ile ilgili olarak, Profesyonel Futbolcular Derneği ile bir dizi görüşme yapacaklarını ve derneğin daha faal hale gelmesi için çalışma başlatıldığını kaydetti. Bu çalışmaları başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakan Şahin’e de ilettiğini söyleyen Ulusoy, girişimlerin süreceğini kaydetti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz