« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Demirel de adaylığını açıkladı

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 18 Eylül'de yapılacak olan TBF başkanlığına adaylığını ve hedeflerini açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Adaylığını açıkladığı bir bildiri yayınlayan Demirel, yeni dönemdeki hedeflerini de duyurdu.

İşte Demirel'in adylık açıklaması;

"Size, 2012 – 2016 dönemi için TBF Başkanlığı’na aday olduğumu bildirmek amacıyla yazıyorum.

Bu kararı basketbol camiamız ile yaptığım görüşmeler ve uzun değerlendirmeler sonucunda aldım. Basketbol, her zaman hayatımın en büyük tutkusu oldu ve basketbol camiasına Başkanı olarak hizmet vermek benim için büyük onur.

TBF Başkanı olarak göreve başladığımda, basketbolda gidilmesi gereken uzun bir mesafe vardı. Ülkemizin Avrupa basketbolunun saygın ülkelerinden biri haline gelmesi;  milli takımlarımızın tüm kategorilerde istikrarlı olarak Avrupa Şampiyonaları’na katılması ve madalyalar kazanması hayali ile göreve başladım. Altyapı organizasyonlarımızın ve liglerimizin gelişmesini hayal ettim.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için vizyonumuzu belirledim, uzun vadeli planları uygulamaya geçirmek için basketbolumuzun tüm paydaşları ile işbirliği içerisinde çalışmaya başladım. Çalışmalarımızın sonuç verdiğini gördükçe hedeflerimiz, isteğimiz ve vizyonumuz da gelişmeye devam etti.

<ınput value="1856" type="hidden" name="pollID"><ınput value="1" type="hidden" name="pollVoted">
Sİzce Türkiye Basketbol Federasyonu yeni başkanı kim olsun?
<ınput value="101851" type="radio" name="pollchoice">Ali Doğan
<ınput value="101852" type="radio" name="pollchoice">Doğan Hakyemez
<ınput value="101853" type="radio" name="pollchoice">Turgay Demirel
<ınput style="WIDTH: 80px; FONT-FAMILY: Verdana; HEIGHT: 20px; FONT-SIZE: 12px" onclick="return validateanket1856();" value=" Gönder " type="submit" name="anket">

Devir aldığımız üç kişiden oluşan ve sınırlı imkanları olan bir yapıyı bugün FIBA Başkanı  tarafından dünyanın en iyi iki federasyonundan biri olarak gösterilen zirveye taşıdık.

Çok yol kat ettik. Kadın ve Erkek Milli Takımlarımız büyük başarılar kazandılar. Erkek Milli Takımımız’ın 2010 Dünya Şampiyonası’nda ve Kadın Milli Takımımız’ın 2011 Avrupa Şampiyonası’nda kazandıkları gümüş madalyalar ve tarihi bir başarıya imza atarak ilk kez katıldığı Olimpiyatlar’da elde ettiği beşincilik, uzun vadeli yetenek geliştirme sistemimizin sonuçlarıydı. Liglerimiz dünyanın sayılı ligleri arasında, kulüplerimiz uluslararası arenada yüksek itibara sahipler ve birçok yıldız basketbolcu tarafından tercih ediliyorlar.  Ülkemizde yepyeni ve çok modern spor salonlarının yapılmasını TBF olarak sağladık ve Türk Basketboluna kazandırdık.

Sağlam temeller üzerine kurulu güçlü bir yapı oluşturmak; basketbolun büyümesine ve oyuncularımızın gelişimine yönelik en iyi ortamı yaratmak için TBF ekibi ve sizlerle birlikte çok çalıştık. Dünyanın en önemli basketbol organizasyonlarının tümüne ev sahipliği yaptık, kuvvetli sponsorların desteklerini sağladık ve geniş bir uluslararası ağ oluşturduk.

Türk Basketbolu’nun ve kurumumuzun saygınlığını korumak ve geliştirmek, iyi yönetim prensiplerini uygulamak, kulüplerimize, antrenörlerimize ve sporculara, yalnızca basketbola odaklanabilecekleri, istikrarlı ve güvenli bir ortam yaratmak için çok çalıştık.

Tüm bu çalışmalarımız,  her seviyede sportif başarıyı sürekli kılma gayretimize büyük katkı verdi ve bugün çok önemli bir kavşak noktasına vardık.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Türkiye’de ve uluslararası alanda güç merkezi olarak gelişmesini sürdürmek için, organizasyonumuzun her yönüyle gelişmeye devam etmesini sağlamalıyız. Başarıyı getiren unsurların kırılgan olduğunu unutmamalı ve bugüne kadar yapılanların boşa gitme riskini ortadan kaldırmalıyız. Daha yapılması gereken işlerimiz var.

Her zamankinden daha çok çalışmalıyız.  Gelişmeyi sürdürmeli ve tüm basketbol yapısının  değişim ve modernleşme sürecini başarıyla yönetmeye devam etmeliyiz.  Basketbol toplumunda yer alanların maddi imkânlarını artırmak ve sürekli kılmak sureti ile herkesin basketbolumuzun gelişmesine daha fazla odaklanmasını sağlamalıyız.

Bir dönem daha Başkanlık yapmaya aday olmak benim için çok önemli bir karar.  Hiç bir zaman

% 100 kararlı olmadığım bir işe girişmedim.  Yaşamını basketbola adayan biri olarak,  Türk Basketbolu’nu her zamankinden daha güçlü bir hale getirmek için çalışmaya, tecrübelerimi aktarmaya ve destek olmaya devam etmek için kendimi sorumlu hissediyorum.

Basketbolun gelişimine büyük katkı sağlayacak pek çok heyecan verici yeni projelerimiz var. TBF Stratejik Planı’nda da bahsedildiği üzere, yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada yetenek geliştirme alanına yeni bir standart getirecek olan “Beykoz Basketbol Merkezi’nin”  yapımına başlıyoruz. Kurumumuzun ve liglerimizin marka kimliklerini yeniliyor, ulusal ve uluslararası basketbol camiasına yönelik yeni ve çağdaş iletişim platformları oluşturuyoruz. 2010 yılında tarihin en iyi “Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası’nı” düzenledik. 2014 yılında tecrübemiz ve yaratıcılığımız ile tarihin en iyi “Kadınlar Dünya Şampiyonası’nı” ülkemizde yapacağız.

Artık “Altın Madalya” zamanı. Ve bunu da başaracağımıza hiçbir kuşkumuz yok. Ülkemizi ve Türk Basketbolu’nu, spor dünyasının en etkin güç merkezi haline getirmek için sizlerin yanında,  gururla çalışmaya devam etmeyi arzu ediyorum. Adaylığım ve gelecek döneme yönelik planlarımla ilgili öğrenmek istediğiniz konular olduğu taktirde bunları sizinle paylaşmaktan ve yorumlarınızı dinlemekten mutluluk duyarım."