« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Demirel, 6. kez TBF Başkanı seçildi

Ankara Rixos Otel'de gerçekleştirilen Türkiye Basketbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda, mevcut başkan Turgay Demirel 6. kez başkanlığa seçildi. Ligin 4 büyük kulübü Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Anadolu Efes, diğer aday Ali Doğan'ı destekliyordu ancak Turgay Demirel, topladığı oylarda rakibine fark attı. Toplam sonuç: Turgay Demirel (105) - Ali Doğan (67)

hurriyet.com.tr / Ali Can YAYCILI
SON GÜNCELLEME

Seçimde 172 delege oy kullandı. Turgay Demirel, ilk 4 sandık sonunda 90'a 49 üstünlük sağlayarak, 6. kez Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 179 delegeli Genel Kurul'da 173 kişi oy kullandı. 1 oyun geçersiz olduğu seçimde Turgay Demirel 105, Ali Doğan ise 67 oy aldı. Demirel, 1992 yılından bu yana başkanlıık yapıyor. Demirel'in 6. başkanlık dönemi 4 yıl sürecek...

YÖNETİM KURULU

Asil Üyeler: Ahmet Ağırman, Kemal Akar, Alper Arıkoğlu, Firuz Bağlıkaya, Tolga Egemen, Dinçer Çetintaş, Erol Ertan, Hüsnü Karagözoğlu, Mehmet Küçük, Atilla Kurama, Jülide Sonat, Akıl Suel, Ali Osman Tobay, Kamil Uzun
Yedek Üyeler: Şükrü Tara, Ogün Bahadır, Harun Erdenay, Fikret Akova, M. Aydın Şerbetçioğlu, Celal Arısan, Alpay Ünal

DENETLEME KURULU

Asil Üyeler: Cüneyt Olgaç, İsmail Uslu, SGM tarafından belirlenecek, SGM tarafından belirlenecek, SGM tarafından belirlenecek
Yedek Üyeler: Haluk Aksu, Besim Diril, Cihat Çetinkaya

DİSİPLİN KURULU

Asil Üyeler: Av. İsmail Bağdatlı, Av. Ata Dinçer, İmran Işıldar, Selçuk Kemeröz , Av. Feridun Öztop
Yedek Üyeler: Av. Ahmet Yaman, Av. Temel Başalan, Recep Biçer

"GÜZEL BİR YARIŞ VE GÜZEL BİR GENEL KURUL OLDU"

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına 6. kez seçilen Turgay Demirel, “Yeni arkadaşlarımızla birlikte Türk basketbolu için koyduğumuz hedeflere ulaşmaya çalışacağız” dedi.

Demirel, federasyonun Rixos Otel'de gerçekleştirilen genel kurulunun ardından, salonda yaptığı konuşmada, kendisini 4 yıl daha bu göreve layık gören delegelere teşekkür etti. Genel kurulda anlattığı projeleri bu süreçte yapma fırsatı bulmaya çalışacaklarını dile getiren Demirel, şunları söyledi: “Yeni arkadaşlarımızla birlikte Türk basketbolu için koyduğumuz hedeflere ulaşmaya çalışacağız. Ben özellikle bu genel kurulda böyle bir demokratik bir mücadele ortamı yarattığı için burada olmamasına rağmen Ali beye teşekkür ediyorum. Kendisinin adaylığı söz konusu olmasaydı mutlaka bizler belki basketbolumuzla ilgili projerimizi, yaptıklarımızı anlatmak için bu kadar gayretkar olmayacaktık. O açıdan hem güzel bir yarış, hem basketbola yakışan bir genel kurul olduğu için, hem de sonunda Türk basketbolunun kazanmasını sağladığı için tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de salonda az sayıda gördüğüm hanım deleglerimize. İnşallah önümüzdeki yıllarda kadın basketbolumuzun yükselişi gibi kulüplerdeki hanım delegelerimizin sayısı da yükselir ve hep birlikte iki farklı grupta basketbolumuzu geliştirmeye aynı şekilde devam ederiz.” Teşekkür konuşmasının ardından Demirel, yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte fotoğraf çektirdi.

İŞTE SANDIKLAR

1. SANDIK
Turgay Demirel: 21
Ali Doğan: 13

2. SANDIK
Turgay Demirel: 23
Ali Doğan: 12

3. SANDIK
Turgay Demirel: 23
Ali Doğan: 12

4. SANDIK
Turgay Demirel: 23
Ali Doğan: 12

5. SANDIK
Turgay Demirel: 25
Ali Doğan: 18

TOPLAM
Turgay Demirel: 105
Ali Doğan: 67

AZİZ YILDIRIM'DAN İTİRAZ

Oylama öncesi söz alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, değişiklikle ilgili kendilerinin bilgilendirilmediğini söyledi. Bilgilendirme belgelerinin federasyon tarafından dağıtılan çantaların içinde bulunduğunu kaydeden Yıldırım, “İçeride çanta dağıtıyorlar onun içine koymuşlar, onun içinde veriyorlar. Daha önce bize gönderilmesi lazımdı” diye konuştu. “Biz buranın delegesiysek, bunu görmemiz, okumamız ve düşüncelerimizi söylememiz lazım” diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Bu federasyon özerk midir, değil midir? Önce bu soruya cevap verilmesi gerekiyor. Eğer özerk bir federasyonsa devletin delegeleninin bu listelerde olmaması lazım. Eğer federasyonu yine devlet eliyle yöneteceksek o zaman bu toplantılara da gerek yok. Bugün bu seçime de gerek yok. Onun için bunların önce bize gönderilmesi gerekir. Bizlerin burada kendi fikir ve düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir. Çanta içinde hediye edildi. Ben çantayı almadım.”

Aziz Yıldırım'ın konuşmasının ardından divan başkanı Prof.Dr. Erdal Poyrazoğlu, değişiklikle ilgili oylamanın yapıldığını ve kabul edildiğini söyledi. Bunun üzerine Yıldırım, oylamanın usulsüz yapıldığını öne sürerek yeniden yapılmasını talep etti. İkili arasında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından yeniden yapılan oylama sonucu değişiklik oy çokluğuyla kabul edildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz