« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Turgay Demirel: 2006 kadrosu 2010'a göre kurulacak

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, (A) Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2006 Dünya Şampiyonası'nda başarılı olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Demirel, "(A) Milli Takım'ın 2006 Dünya Kupası kadrosunda 2010'da oynayabilecek oyuncular olacak” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Kemer Limra Otel'de düzenlediği “43. Yıl Sporun Zirvesi” Semineri'nde, “12 Dev Adam ve Dünya Şampiyonası” konulu oturumda konuşan Demirel, NBA oyuncularının milli takımda sorun yaşadığını anlatarak, “Bundan sonra oyunculara 'milli takıma yüzde 100 kendinizi veremeyecekseniz gelmeyin' diyeceğiz. NBA oyuncularının yer aldığı takımlarda maalesef bir dengesizlik oluşuyor. (A) Milli Takım'ın 2006 Dünya Kupası kadrosunda 2010'da oynayabilecek oyuncular olacak” dedi.

2006 Dünya Şampiyonası'nda başarılı olmak için çalışmalara başladıklarını belirten Demirel, “Bu ay içinde milli takımda görev yapmış antrenörler, oyuncular ve medya mensuplarıyla ayrı ayrı toplantı yapıp, görüşlerini alacağız” diye konuştu.

Bazı oyuncu menajerlerinin özellikle genç oyuncuları kendilerinin geçim kaynağı olarak gördüğünü vurgulayan Demirel, böyle menajerlerden genç sporcuları korumaları gerektiğini söyledi.

2006 Dünya Şampiyonası'na FIBA kontenjanından (Wild Card) katılacaklarını anlatan Demirel, “2005'de Avrupa Şampiyonası'nda ilk 8'e giremeyince, Dünya Şampiyonası'na katılabilmek için Ekim ayında FIBA'da girişimlere başladık. 2010 Dünya Şampiyonası'na evsahipliği yapacağımız konusunu kullanarak, 2006 Dünya Şampiyonası'na FIBA kontenjanından katılma hakkını elde ettik” diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN 10 YIL DAHA SÜREYE İHTİYACI VAR'

Demirel, Türkiye Basketbol Ligi'nin nasıl daha cazip hale getirilebileceği konusundaki bir soru üzerine, şunları söyledi:
“Geçen hafta yapılan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında anne-akraba herkese küfür ediliyor. Böyle bir ortamda nasıl bu ürünü pazarlayacağız. Bir takım kaybettiği zaman ya hakem ya federasyon suçlanıyor. Türkiye'nin 10 yıl daha süreye ihtiyacı var.”

Turgay Demirel, 2005 yılının Türk basketbolu için başarılı geçtiğini, 2006'da da bu başarıyı sürdürmek istediklerini anlattı.

(A) Milli Basketbol Takımı Genel Menajeri Doğan Hakyemez ise NBA'de oynayan Türk oyuncuların milli takım şartlarına uyum sağlayamadığını ifade ederek, “Son yaşadığımız 3 turnuvada yenildiğimiz maçlardan sonra bunlar ortaya çıktı. NBA oyuncularından kaynaklanan bu durumu çözmemiz lazım” dedi.

Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Esat Yılmaer de oturumda konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.
Bu arada, oturumdan önce, bugün vefat eden Galatasaray Kulübü Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Divan Kurulu Üyesi Turgay Vardar için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.