« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tur'da bir centilmen

Uzun zamandır sarı mayoyu Ada’ya getirme hayalleri kuran İngiliz bisikletçi Tour de France’ı kazanan ilk Britanyalı olma şerefini elde etti.

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

Odasının duvarlarında Miguel Indurain ve Johan Museuuw’un posterleriyle büyüyen bir çocuk. Onlar gibi bisiklete damga vurmak, hatta Tour de France’da taçlanmak isteyen. O çocuk bunu başardı. Bradley Wiggins, 2012 Fransa Bisiklet Turu’nda zafere ulaştı.  Kendisini üç yaşındayken terk eden babası gibi bisikletçi olan Wiggins, İngilizlerin rüyasını gerçekleştirmek için Sky takımına transfer oldu. Pist bisikletiyle başlayan kariyerinde önemli bir karar alan ve 2007’de yol bisikletine odaklanan İngiliz sporcu etrafında harika bir kadro kuruldu. O da uzun yıllar bu çalışmanın hakkını sarı mayoyu Britanya’ya getirerek verdi.

Rota Bradley için biçilmiş kaftan

Wiggins, Alberto Contador ve Andy Schleck gibi isimlerin yokluğunda turun en büyük favorisi olarak gelmişti Fransa’ya. Cadel Evans ile çekişmesi bekleniyordu ancak Avustralyalı’nın bacaklarında o güç yoktu. Çok iyi bir zamana karşıcı olan Wiggins için uygun rota (101.4 km’si zamana karşı), güçlü rakiplerinin olmamasıyla daha da kolaylaşmıştı. Yedinci etapta sırtına geçirdiği sarı mayo ona çok yakışacaktı.  Takım arkadaşı Chris Froome dağlık etaplarda Wiggins’e bolca yardım etse de, hatta bir ara takım emirlerine zar zor karşı koyabilse de, Bradley gösterdiği kusursuza yakın performansıyla hak ettiği zaferi elde etmeyi bildi. Froome ise, “Takım emirlerine uymam gerekiyor” dedi.

Nibali İtalyanların yüzünü güldürdü

Uzun süredir büyük turlarda kayıp olan İtalyanlar ise Vincenzo Nibali’nin üçüncülüğüyle sevinirken, Evans’ın nal toplaması kendisini sevenleri üzdü. Bir geçiş töreni olan Rambouillet-Paris etabında bisikletçiler bol bol sohbet etti, tebrikler havada uçuştu, 22 günlük serüvendeki ilginç anılar paylaşıldı. İngilizler sonunda Tour de France’ı kazanmıştı…

İşte unutulmaz an: Haydi oğlum!

Sekizinci etapta 17. kilometre kala pedallara asılan FDJ-Bigmat takımından Thibaut Pinot, muazzam bir zafere imza attı. Takım patronu Marc Madiot’nun aracından Pinot’ya yüreklendirici sözleri ise hâlâ kulaklarda.

Turun sürprizi: Peter Sagan

Genç pedal düz etaplarda kazandığı üç zaferle adını herkese ezberletti, sevinç gösterileriyle çok dikkat çekti.

Hayal kırıklığı:Cadel Evans

Geçen yıl turda zafere ulaşarak ilk Avustralyalı şampiyon olan Cadel Evans, bu yıl favori gösterilmesine karşın oldukça tutuk bir performans sergiledi. Atakları bertaraf edildi, sonlara doğru temposu iyiden iyiye düştü.

50: Bradley Wi-ggins’in son zamana karşı etabındaki ortalama hızının kilometre cinsinden değeri.

3: Andre Greipel’in kazandığı etap sayısı. Lotto-Belisol bisikletçisi sprint etaplarında coştu.

Genel klasman (Sarı mayo)

1- Bradley Wiggins 87 saat 34’ 47’’
2- Christopher Froome + 06’ 19’’
3- Vincenzo Nibali + 06’ 19’’
4- Jurgen van der Broeck  + 06’ 19’’
5- Tejay van Garderen + 06’ 19’’

Puan klasmanı (Yeşil mayo)

1- Peter Sagan 421 puan
2- Andre Greipel 280 puan
3- Matthew Goss 268 puan
4- Mark Cavendish 220 puan
5- Edvald Boasson 160 puan

Schleck doping yaptı mı?

Frank Schleck’in alınan numunelerinde idrar söktürücü Xipamide’ye rastlandı. Ardından Lüksemburglu sporcu turdan ayrılmak zorunda kaldı.

Paris’te son tango

SON etap müthiş bir sprint finişine ev sahipliği yaptı. Sky treni, Cavendish’i öne taşıdı. Dünya şampiyonu pedallara asıldı rakiplerini geride bıraktı.


Bunları da Beğenebilirsiniz