Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türbeler, umut kapısı

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  21'inci Yüzyıl'a 11 ay kala, insanlarımız ölülerden medet umuyor. Yılda 29 milyon kişi, derdine çare bulmak için ülke genelindeki 1263 türbeyi dolduruyor.

  Yılda 20 milyon kişi türbeleri ziyaret ederek, dertlerine, hastalıklarına çare arıyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yaptırılan bir araştırmaya göre, Türkiye genelindeki 1263 türbeden 1090'ını yılda yaklaşık 20 milyon kişi ziyaret ediyor. Türbelerin yüzde 25'i illerde, yüzde 58'i ilçelerde yer alırken, Artvin, Ardahan ve Iğdır illerinde hiç türbe bulunmuyor.

  SEVAP MI, ÇIKAR MI?

  Vatandaşlar, türbelere en çok dileklerinin gerçekleşmesi için giderken, türbelerde genç kızların çabuk evlenmesi, evlenemeyenlerin nasiplerinin açılması için dilek dileniyor.

  Türbelerdeki kişilerin ruhlarına fatiha okumak, sevap kazanmak için gidenlerin yanı sıra vatandaşlar, bela ve musibetlerden kurtulmak gibi dileklerde de bulunuyor. Vatandaşların bir kısmı ise hastalıklardan kurtulmak için türbelerin yollarını tutuyor.

  HASTALIĞA ÇARE

  Türbe ziyaretleri sırasında delilik, başağrısı, felç, sinir hastalıkları, sara, havale geçiren, ruhi bunalımlı, alerji, ağız eğriliği gibi hastalıkların şifa bulması için dua ediliyor. Türbeleri, kadınların büyük bir çoğunluğu, çocuğunun olması, doğduktan sonra çocuğu ölenlerin çocuklarının yaşaması amacıyla ziyaret ederken, hamile kadınlar da türbe ziyaretlerinden sonra rüyalarında gördükleri kız ya da erkek çocuğunu dünyaya getireceklerine inanıyor.

  Vatandaşlar ayrıca, yağmur duası için de türbelerin kapılarını aşındırırken, türbelere, zararlı böceklerden kurtulmak, hasta hayvanlarının iyileşmesi için gidenler bile var. Türbeler, en az da mimari özelliğinden dolayı ve turizm amacıyla ziyaret ediliyor.

  İslam'a ayrıkı

  Diyanet yetkilileri, türbelerde yatan kişileri beşerüstü varlıklar olarak görmenin, bu kişilerin duaları kabul ettiği veya onların aracılığı ile geleceklerini şekilendirmek ve bu tür güçlerinin olduğuna inanmanın, kendilerinden medet ummanın, türbe ziyaretlerini dini bir vecibe gibi görerek çul-çaput bağlamanın, kurban kesmenin İslam'ın özüyle bağdaşmadığını belirttiler.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı