Gündem Haberleri

  Türbanlarını açıp kayıt oldular

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün rektörler toplantısında ‘‘Dikkat edeceğiniz ilk husus türban yasağı’’ şeklindeki uyarısının ardından, Atatürk Üniversitesi kayıtlarda türbanlılara geçit vermedi.

  Atatürk Üniversitesi'nin çeşitli fakülte ve yüksekokullarını kazanan 9 bin 585 öğrencinin kayıt işlemleri nedeniyle uzun kuyruklar oluşurken, türban sorunu yine kendini gösterdi. Mediko'ya ait yemekhanede oluşturulan kayıt bürosuna türbanlı girmek isteyenler, önce özel güvenlik birimindeki görevlilerin uyarısıyla karşılaştılar. ‘‘Lütfen türbanınızı çıkarınız. Aksi takdirde kaydınız yapılmayacak’’ uyarılarının ardından bazı öğrenciler, türbanlarını açarak kayıt işlemlerini yaptırdılar. Türbanını açmamakta direnen az sayıdaki öğrenci ise kayıt yaptıramadan geri dönmek zorunda kalıdı.

  Öğrencilerin kayıt işlemlerini yakından izleyen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, şunları söyledi:

  ‘‘Türban uygulaması devletin emrinin yerine getirilmesidir. Kapalı alanlarımıza tek bir kişi dahi türbanlı olarak giremeyecek. Birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrencilerin bundan haberi olmayabilir. Bunun için öğrencileri uyarıyoruz. Türbanda ısrar edenlerin kaydı yapılmayacak. Eğitim ve öğretim süresince de devletimizin emri yerine gitirilecektir.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı