Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türbana ‘Nesrin Hanım’ modeli

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  11 Ocak 2002 - 01:56Son Güncelleme : 11 Ocak 2002 - 01:56

  Anayasa Mahkemesi, AKP'nin 6 türbanlı kadın kurucusunun üyelikten çıkarılması için yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddeden kararında, ilginç bir gerekçeye dayandı. Yüksek Mahkeme, ‘Parti kuruculuğu kamusal alana girmez’ dedi.

  Türbanlı olarak milletvekili seçilen, ancak seçilince başını açıp yemin eden ve milletvekilliğini de bu şekilde sürdüren MHP Antalya Milletvekili Nesrin Ünal, AKP kararında, ‘model’ oldu.

  Demokratik bir yaklaşımla, siyasi parti üyeliğini, bir sivil toplum örgütüne, derneğe üyelik gibi değerlendiren Yüksek Mahkeme, ‘Parti kuruculuğunun kamusal alana girmediği’ sonucuna vardı. Bu gerekçeyle de AKP'nin türbanlı kurucularının üyelikten çıkarılması için istenen ‘İhtar’ talebini reddetti.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ‘ihtar’ başvurusunda, türbanlı kurucuların, milletvekili seçilme şartlarını taşımadıklarını ve bu yüzden üyelikten çıkarılmaları gerektiğini savunmuştu. Yüksek Mahkeme, bu konuyu tartışırken, MHP'li Ünal'ın durumu gündeme geldi. Bazı üyeler, Ünal'ın, milletvekili seçildikten sonra türbanını çıkarıp yemin ettiğini ve görevine başladığını anımsattı. Aynı üyeler, Başsavcı Kanadoğlu'nun, ‘‘Ya AKP'nin 6 türbanlı kurucusu, milletvekili adayı olurlarsa ve seçilirlerse, türbanlı milletvekili Siyasi Partiler Yasası ve Milletvekili Seçimi Kanununa da aykırı olur’’ tezinin varsayım olduğunu kaydettiler. Bu varsayıma dayanarak verilecek ‘ihtar’ kararının Anayasa'ya aykırı olacağı benimsendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı