Eğitim Haberleri

  Türban resmen serbest

  AA
  27.09.2014 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle okullarda dövme ve piercing de yasaklandı.

  Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte değişiklik yapılması hakkında yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.
  Yönetmeliğe göre, 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 3. maddesinin altıncı fıkrasının yürürlükten kaldırıldığı ve 4. maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (c) bentlerinin şu şekilde değiştirildiği belirtildi:
  "Okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.
  Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda, okul içinde baş açık bulunur."

  Türban resmen serbest

  Türban resmen serbestBaşörtüsü tamamen özgür

  Genişletilmiş il başkanları toplantısına katılan partililerle Genel Merkez’de öğle yemeği de yiyen Başbakan Davutoğlu, konuşması sırasında okullardaki türban konusuna değinerek, şunları söyledi:
  “Artık ortaöğretim ve lisede başörtüsü tamamen özgürdür. Bazıları gençlere baskı dedi. Buna herkesin saygı duyması lazım. İsteyen başını açar isteyen örter. Kamuya, üniversiteye girerse ihtilaf olur diyenlere soruyorum; işte serbest ne oldu, ihtilaf mı oldu? İhtilaf ve fitne bizim milletimizin arasında değil, bu zihniyetin kafasında. ‘Lise öğrencisi kendi kararını veremez’ dediler. Ben bu gençlere güveniyorum. Bu yapılan, gençlerimize güvendiğimizin ifadesidir. İnşallah onlara 18 yaşında seçilme hakkı da tanıyacağız. Gençlerimiz daha erken olgunlaşacaklar.”

  Etiketler: ortaokul
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı