Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türban Köşk'e çıkıyor

  Hürriyet Haber
  24 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mart 1998 - 00:01

  Hükümetle asker arasındaki gerginliğin temel nedenlerinden biri olan ‘türban sorunu’, rektörlerle Köşk'e çıkıyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, üniversite rektörleriyle yaptığı yıllık olağan Köşk toplantısı bu kez ‘Türban zirvesi’ne dönüşecek. Türban yasağının uygulanıp uygulanmaması konusunda Anayasa-hükümet-MGK arasında kalan rektörler, ortaya çıkan krizi 27 Mart'ta toplanacak MGK'nın ertesi günü Köşk'e taşıyacaklar. Rektörler Komitesi'nin 13 Mart toplantısında, ‘Kılık-kıyafetle ilgili mevzuatı hangi koşul altında olursa olsun uygulama’ kararı alıp, bildiri yayımladıkları için Başbakan Mesut Yılmaz'ın eleştirileriyle karşı karşıya kalan rektörlerin, Demirel'e ‘Türban Raporu’ sunacakları öğrenildi.

  Rektörler, Köşk'e çıkmadan önce YÖK'te biraraya gelerek raporun son rötuşlarını yapacaklar. Rektörlerin Köşk gündemi şöyle:

  VAZGEÇME YETKİMİZ YOK

  Kılık-kıyafet konusunda yürürlükte olan hukuki durum, isteyenin dilediği kılıkla üniversiteye girmesinin mümkün olmadığını hükme bağlamaktadır. Hukukun gereklerine uymak bizim görevimiz. Bu nedenle, mevzuatın uygulanmasından vazgeçme yetkimiz yok. Bizler, mevzuatı uygulamak, öğrencilerimiz de mevzuata uymakla yükümlüdür.

  TÜRBAN, SİYASİ SİMGE

  Üniversitelerimizin gündemine son 10 yıldır giren türban, ‘masum bir örtünme aracı’ olmaktan çıkıp ‘siyasi simgeye’ dönüşmüştür. Verilen tavizlerle buraya gelinmiştir. Bu noktada türbanla oynamak tehlikelidir. Türban için Anayasa Mahkemesi, üç kez ‘laikliğe aykırı’ kararı vermiştir. İdari mahkeme ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonu kararlarına göre de ‘türban’ bölücülük unsurudur.

  MAHKEME BELGELEDİ

  Başbakan ‘‘1990 yılında çıkarılan yasaya göre başörtüsü serbesttir’’ diyerek, siyasi amaç ile dini inancın ayrılması gerektiğini savunmaktadır. Yasama, son 10 yıl içinde türbanı serbest bırakan iki düzenlemeye onay vermiş. Ancak Anayasa Mahkemesi, bir yasal düzenlemenin din kuralları, dinsel inanç ve gereklere göre yapılamayacağını vurgulayarak, türbanın laikliğe aykırı olduğunu belgelemiştir. Başbakan'ın, sözünü ettiği yasayı ise ‘Türban, yürürlükteki yasalara göre zaten yasak’ gerekçesiyle iptal etmemiştir.

  YARDIM EDİN

  Ancak hukukun uygulanması hükümetle üniversite arasında gerginliğe yol açmaktadır. Yumuşamasının yanı sıra mevzuata aykırı davranmamız, hukuk dışı bir yöntemle ortayol arayışları konusunda gelecek baskıların önlenmesi için yardımınıza ihtiyacımız vardır.

  Bir de isyan paketi

  Rektörler, Türban Raporu'nun yanı sıra Cumhurbaşkanı Demirel'e bir de ‘İsyan Paketi’ sunacaklar. Yükseköğretimle ilgili ‘ortak’ sorunların yanı sıra ‘üniversite bazında’ problemlerin de dile getirileceği toplantıda, ana konuyu ‘para’ oluşturacak. YÖK Reform Yasa Tasarısı, eğitim fakültelerindeki gelişmelerle meslek liselerinden meslek yüksekokulllarına sınavsız geçiş öngören proje Demirel'e anlatılacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı