Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Turan YILMAZ / ANTALYA

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ekim 1997 - 00:01

  Orman Bakanlığı, 1 Ocak'tan itibaren başlatılacak uygulamayla orman işletmelerini özelleştirecek. Bakan Taranoğlu, ormanları halkla birlikte yönetmek istediklerini belirterek, orman köylüleriyle işletme ortaklıkları kuracaklarını söyledi.

  ORMAN Bakan Ersin Taranoğlu, ormanların 1 Ocak'ta özelleştirileceğini açıkladı. Taranoğlu, orman köylüsünü sözleşme imzalayıp ormanların korunup geliştirilmesi ve ürünlerinden yararlanılması konusunda ortaklıklar kuracaklarını bildirdi. Taranoğlu, dün Dünya Ormancılık Kongresi'ne katılan 50 kadar ormancılıktan sorumlu bakan ile biraraya geldi. Taranoğlu, toplantının ardından soruları yanıtlarken, dünyadaki ortak kanaatin ormanların halkla birlikte yönetilmesi olduğunu vurguladı. Taranoğlu, şunları söyledi:

  ‘‘Biz de aynı görüşten yola çıkarak ormanları sivil toplum örgütleri ve halkla birlikte yönetmek istiyoruz. Özelleştirme çalışmamız da bu amaca yöneliktir. Bu özelleştirmede mülkiyet devri sözkonusu değildir. Zaten Anayasa'ya göre bu yapılamıyor. Ancak, biz ormanları, bu ormanların içinde yaşayan köylülerle koruyup işletmeyi amaçlıyoruz.’’

  HALKLA YÖNETİM

  Ormanların sadece hükümetler tarafından korununup yönetilemeyeceğini, buna halkın da katkıda bulunması gerektiğini vurgulayan Taranoğlu, bu çerçevede ormanların özelleştirilmesi uygulamasına 1 Ocak 1998'den itibaren başlanacağını açıkladı. Taranoğlu, şu bilgiyi verdi:

  ‘‘Buna ilişkin sözleşmelerimizi hazırladık. 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya geçeceğiz. Toplam 250 orman işletmemiz var. Her işletmede bir örnek köy seçerek uygulamaya başlayacağız. Orman köylüsünü, orman bakanlığını bekçisi değil, ortağı haline getireceğiz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı