« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tur da onur da kurtuldu

Siyah beyazlılar, İnönü’de 1-0 yenildiği İsveçli rakibine rövanşta sahayı dar etti. Fırtına gibi başladığı oyunda golleri peş peşe sıraladı, gurbetçilere bayram sevinci yaşattı.Youla (3) ve Tümer’in golleriyle tura kanatlanan Kara Kartal, bu sezon çok üzdüğü taraftarının yüzünü ilk kez güldürdü.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

 Malmö’nün tek sayısında, Alves’in imzası vardı.

KARTAL, Malmö’de tarih yazdı... Siyah beyazlılar, 15 yıl önce Avrupa’da şassız bir şekilde elendiği İsveçli rakibinden rövanşı eze eze aldı, kötü gidişe ‘dur’ deyip, UEFA Kupası’nda gruplara kaldı: 4-1.

Oysa maça kadar her şey siyah beyazlıların aleyhine gelişmişti. İnönü’de tek kale oynadığı Malmö’ye 1-0 yenilen siyah beyazlılar, ligde de üst üste 3 yenilgi almıştı. Taraftar mutsuz, yönetim huzursuz, Teknik Direktör Rıza Çalımbay diken üstündeydi.

Dün geceki maç siyah beyazlılar için bir onur mücadelesiydi. Malmö Stadı’nı dolduran gurbetçilerin de desteği ile sahaya fırtına gibi başlayan Kartal, Youla (3) ve Tümer’in golleriyle tura kanat çırptı.

Maça Beşiktaş beklenildiği gibi hızlı başladı. Sağ kanatta Ali Güneş ve orta alanda Sergen Yalçın, Beşiktaş’ı Malmö kalesine taşıyordu. 28. dakikada Sergen, Malmö savunmasının arasına girdi, savunmadan dönen top Kleberson’un önüne düştü. Kleberson’un ortaladığı topu Youla sağ ayağının içiyle yerden rakip kaleye gönderdi: 0-1

Youla coştu

Kartal, ‘Oh’ demişti. Tribünler ‘Bir daha’ diye inlerken, 34. dakikada Ali Güneş nefis hareketlerle cezaalanına daldı ve topu kaleye gönderdi, top kale çizgisini geçerek içeri girdi, ama Youla işi garantilemek için topla birlikte içeri girdi: 0-2.

Artık iş bitmişti. Ama Beşiktaş durmuyordu. 52. dakikada tribünler, ‘Üç, üç’ diye bağırırken, Ahmed Hassan, Youla’yı topla buluşturdu. Youla’nın uzaktan sert şutu Asper’i geçerek ağları dalgalandırdı: 0-3.

Sahada tümüyle Beşiktaş’ın hakimiyeti vardı. Malmö, Afonso ile tek golünü buldu. Beşiktaş bu gole 90. dakikada Tümer ile yanıt verdi: 4-1

Şimdi işler tersine döndü. Malmö, Teknik Direktörü Prahl’ın istifasını bekliyor. İsveç gazetelerinin Rıza Çalımbay’a yaptığı, ‘Ya Malmö’yü yen ya da tekmeyi yersin’ göndermeleri tutmadı.

Tekmeyi yiyen taraf Prahl oldu.

STAT: Malmö

HAKEMLER:
Peter Sippel (6), Heiner Müller (6), Walter Hofmann (6) (Almanya)

GOLLER: Dk.28-34-52 Youla, Dk.61 Alves, Dk.90+4 Tümer

SARI KARTLAR:
Dk.44 Ali Güneş, Dk.66 Çağdaş, Dk.76 Gökhan, 90+3 Tümer

MALMÖ

Asper (5)

Persson (5)

Abelsson (6)

(Dk.56 Raoul 4)

Olsson (5)

(Dk.56 A.Andersson 4)

Elenga (6)

Afonso (5)

Osmanovski (6)

J.I.Höiland (4)

Bech (5)

(Dk.65 Ofere 4)

Pode (5)

Andersson (5)


BEŞİKTAŞ

Cordoba (6)

Ali Güneş (7)

(Dk.76 Adem 6)

İ.Toraman (7)

Gökhan (8)

Çağdaş (8)

A.Hassan (8)

Koray (7)

Okan (8)

Kleberson (7)

(Dk.73 Tümer 7)

Youla (9)

Sergen (8)

(Dk.60 Tayfur 7)


Malmö Stadı’nda 3 bin gurbetçi

GURBETÇİLER,
Beşiktaş’ı Malmö’de yalnız bırakmadı. Malmö’de yaşayan Türklerin yanı sıra İstanbul’dan ve çevre ülkelerden gelen yaklaşık 3 bin taraftar, ellerinde Türk bayrakları ve Beşiktaş flamalarıyla stattaki yerlerini aldılar. Havanın yağmurlu olmasına rağmen stadın yarısında gurbetçilerimiz vardı. Öte yandan İsveç’e iltica eden 500 kadar Iraklı Türkmen de maça gelip, Beşiktaş’a destek verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz