Tüpraş'ın yüzde 15'in kimde olduğu bilinmiyor

Ankara
21.09.2005 - 15:41 | Son Güncelleme: 21.09.2005 - 15:41

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Tüpraş'ın borsada işlem gören hisselerinin hamile yazılı olması sebebiyle, satışa konu yüzde 14.76 oranındaki hisselerin şu anda kimin veya hangi şirketin sahip olduğunun bilinmediğini bildirdi.

ÖİB, TÜPRAŞ hisselerinin yüzde 14.76'sının İMKB'de satışına ilişkin açıklama yaptı.

Söz konusu TÜPRAŞ hisselerinin toplam 36 milyon 969 bin 698 YTL nominal değerli hisse senetlerinin satış sürecinin 28 Şubat 2005'de başlandığı bildirilen açıklamada, satış işleminin İMKB Toptan Satışlar Pazarı Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi çerçevesinde belirlenen fiyat ve usullere göre yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Bu çerçevede satış işlemi 4 Mart 2005'de gerçekleşmiş, takas işlemi 8 Mart 2005'de Takasbank A.Ş. bünyesinde tamamlanmış ve satış tutarı olan 569 milyon 333 bin 349 YTL İdare hesaplarına anı gün içinde intikal etmiştir.”

İşlemin bütün aşamalarının başladığı andan itibaren SPK ve İMKB'ye bildirildiği ve bültenlerde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, şu bilgiler verildi: “Satış işleminin yapıldığı esnada Global Menkul Değerler tarafından adına hareket ettikleri yatırım fonlarının listesi İMKB Başkanlığı'na ve İdaremize bildirilmiş, İMKB Başkanlığı bu yatırım fonları listesini 3 Mart 2005 tarihli bültende yayınlayarak onay vermiştir.

İdaremizde söz konusu alıcıların Ofer Grubu olduğuna dair bir bilgi mevcut değildir. Söz konusu yatırım fonlarındaki bu alım için kullanılan fonların Ofer Grubu'na ait olabileceği gibi, herhangi bir başka yatırımcıya ait olması ihtimali her zaman söz konusudur. Nitekim işlem sonrasında bazı basın organlarında Tempelton, Marc Mobius gibi izimler de öne çıkmıştır. Esasen, TÜPRAŞ'ın borsada işlem gören hisselerinin hamiline yazılı hisse senedi olması sebebiyle satışa konu hisselere şu anda kimin veya hangi şirketin sahip olduğu bilinmemektedir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı