Tüpraş kararını 13. Daire karara bağlayacak

A.A.
02.02.2006 - 14:18 | Son Güncelleme: 02.02.2006 - 14:18

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararının ardından, TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesine yönelik 3 işlemin iptal istemini Danıştay 13. Dairesi karara bağlayacak. Daire'nin, esasa yönelik vereceği kararının temyiz istemine de kurul bakacak.

Petrol-İş Sendikası, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin şartnamenin, ihale komisyonunun özelleştirme kararının ve özelleştirmeye ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının iptalleri ve yürütmelerinin durdurulması istemiyle 3 ayrı dava açmıştı.
Danıştay 13. Dairesi, her 3 işlemin de yürütmesinin durdurulması istemini oybirliği ile reddetmişti. Danıştay 13. Dairesi kararında, yasal düzenlemelere uygun olarak ihale sürecini sonuçlandıran uyuşmazlık konusu ihale komisyonu kararında hukuka aykırı bir yön bulunmadığı vurgulanmıştı.
Davacı Petrol-İş Sendikası, bu kararlara itiraz ederek, yürütmenin durdurulmasını istemişti. Kurul, bunlardan sadece TÜPRAŞ'ın 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. İhale şartnamesi ve ihaleye yönelik itirazı kabul eden Kurul, bu iki işlemin yürütmesini durdurdu.
29 üyeden oluşan Kurul'un, bu kararları çok az oy farkıyla aldığı öğrenildi. Bu aşamadan sonra bir itiraz hakkı bulunmuyor.
Kurul'un bu kararının ardından, Danıştay 13. Dairesi, her 3 işlemin iptali istemini esastan karara bağlayacak.
Daire'nin esasa ilişkin vereceği kararın da temyiz edilmesi halinde dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gidecek.

-“YENİ ŞARTNAMEYLE İHALE YAPILABİLİR”-

AA muhabirinin Danıştay yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Kurul, bu kararıyla TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine onay vermiş oldu.
Yetkililer, ancak bu ihaleye ilişkin şartnamedeki bazı hükümlerin yasaya aykırı bulunduğunu, buna bağlı olarak dava konusu ihale şartnamesiyle yapılan satışın da yürütmesinin durdurulduğunu kaydettiler. Yetkililer, yeni bir şartnameyle ihalenin yapılabileceğini ifade ettiler. Petrol-İş Sendikası, TÜPRAŞ'a ait kamu hissesinin yüzde 14.76'sının İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda satışına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın kararının iptali istemiyle de dava açmıştı. Bu davanın da önümüzdeki günlerde Ankara 12. İdare Mahkemesi'nce karara bağlanması bekleniyor.

-HİSSE DEVRİ GERÇEKLEŞTİ-

Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'na satışına ilişkin “Hisse Devir Sözleşmesi” 26 Ocak'ta imzalanmıştı. Sözleşme imzası öncesinde Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin ihale bedeli olan 4 milyar 140 milyon dolar özelleştirme fonu hesabına geçti.
Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin ihale geçen yıl 12 Eylül'de Bilkent Otel'de yapılmıştı. İhaleye, 9 firma ve yatırımcı grubundan 70'i aşkın firma temsilcisi katılmıştı.
İhalenin 10. turunda Koç Grubu 4 milyar 140 milyon dolar teklif ederken, 11. turun başında Indian Oil Company-Çalık OGG'nun ihaleden çekilmesiyle en yüksek teklifi vermişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı