Tüpraş eski müdürüne rekor ceza

Hürriyet Haber
14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.1999 - 00:01

Tüpraş'ın 27 milyon 592 bin dolarını devlet bankaları yerine özel bankalarda repo yaparak batırdığı iddiasıyla yargılanan eski Genel Müdür Kemal Işık, bu dövizin yanı sıra, 23 milyar 201 milyon lira para cezası ödemeye mahkum oldu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Başbakanlığı döneminde Tüpraş Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kemal Işık, 1993 yılı sonunda Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde görevden alındı ve yerine Ergun Kuran atandı. Kemal Işık'ın görevden ayrılmasından hemen sonra, Tüpraş'ı zarara uğrattığı iddiası ortaya atıldı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Tüpraş'ta yaptığı denetlemeler sonucunda Kemal Işık'ın, bir kamu kuruluşu olan Tüpraş'ın 27 milyon 592 bin dolarını, yüksek repo geliri elde etmek için batan İmpeksbank ve Marmara Bank'a yatırdığı ve kuruluşu zarara uğrattığı saptandı.

MALLARA TEDBİR

Tüpraş yönetimi, kurumun uğradığı zararın eski Genel Müdür Kemal Işık tarafından karşılanması istemiyle Körfez Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, Kemal Işık'ı batan 27 milyon 592 bin doları ödemeye ve ayrıca kurumu zarara uğrattığı gerekçesiyle de 23 milyar 201 milyon lira para cezası ödemeye mahkum etti. Mahkeme, Işık'ın kendisine ve ailesine ait olanlarla, üçüncü kişilerin üzerinde görülen tüm taşınır ve taşınmaz mallarına tedbir konulmasını kararlaştırdı.

Tüpraş eski Genel Müdürü Kemal Işık hakkında verilen karar, Türkiye'de bir bürokrat i çin verilen en büyük cezalardan biri olarak gösteriliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı