Gündem Haberleri

  Tüp Buzağı çalışmaları başarılı oldu

  A.A
  28.08.2009 - 17:02 | Son Güncelleme:

  Burdur'da 2006 yılından bu yana tüp buzağı üzerine çalışan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Afşin Köker, deneme aşamasındaki ilk embriyolarının üretiminde başarılı sonuçlar elde ettiklerini bildirdi.

  Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve TÜBİTAK'ın desteğiyle üç yıldır yüksek verimli süt ineklerinden elde edilen yumurta hücrelerinin döllenerek değerlendirilmesi için çalışan Köker, yaptığı açıklamada, Burdur Güçbirliği Et Kombinası'ndaki MAKÜ Veteriner Fakültesi Burdur Reprodüktif Biyoteknoloji laboratuvarlarında çalışmalar yaptığını söyledi. Embriyoların kesime gelen hayvanlardan elde edildiğini vurgulayan Köker, ineklerin seçiminde ise süt verimi yüksek olanların tercih edildiğini vurguladı.

  Projenin tamamlanması halinde buzağıların süt veriminin yüksek olacak şekilde dünyaya geleceğini anlatan Köker, Burdur'da yaşayanların yüzde 70'inin geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığını hatırlatarak, bu çalışma sona erdiğinde özellikle süt veriminin çok daha fazla olacağını dile getirdi.

  Deneme aşamasındaki ilk embriyoların üretiminde başarılı sonuçlara ulaştıklarını ve bunları soğuk ortamda beklettiklerini söyleyen Köker, “Belki yakın bir tarihte bu embriyolar ineklere nakledilebilir” dedi.

  Köker, Burdur'da hayvancılığın gelişmesinin, soy kütüğü, kulak küpesi takibi gibi kayıtların düzenli yapılmasıyla gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı