Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tunus'taki devrimci harekete hükümet darbesi

  NYT
  24 Ocak 2011 - 14:10Son Güncelleme : 24 Ocak 2011 - 18:01

  Tunus’taki geçici hükümet, ani bir kararla ülkenin en eski ve en başarılı özel televizyon kanalını Pazar gecesi kapattı. Otoriter devlet başkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin devrilmesinden sonra göreve gelen hükümetin bu hamlesi, ifade özgürlüğü adına verdiği taahhütlerin üzerini çizdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Devlet haber ajansı, hükümetin Hannibal TV kanalının sahibini tutukladığını ve kanalın yayınını “vatana büyük ihanetten” dolayı durdurduğunu belirtti. Kanal, “gençliğin devrimini engellemek, karmaşanın yayılmasına yardımcı olmak, anlaşmazlık doğurmak, anayasal boşluğa neden olacak yanlış bilgiler vermek ve eski devlet başkanının diktatör rejimini tekrar oluşturmak adına şiddetin hakim olacağı düzensizlik yaratmaya çalışmakla" suçlandı.

   

  Hannibal TV kanalı adına konuşan Lütfi Sallemi, hükümetin kanalı hiçbir uyarı ve açıklama yapmadan kapattığını belirtti. Sallemi, “Kanalın sahibi devrimin yanındaydı ve insanların sesini iletiyordu” dedi. Sallemi, hükümetin kararının ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ve kanal sahibinin yargılanması için televizyonun kapatılmasına gerek olmadığını belirtti.

   

  Tunusluların, devrik devlet başkanının eski kabinesinin ağırlıkta olduğu ve Ben Ali’nin sağ kolunun başbakanlık yaptığı hükümete karşı güveni, Hannibal TV’nin kapatılmasıyla ciddi şekilde sarsıldı. Devlet haber ajansı, televizyonun sahibinin Ben Ali’nin ikinci karısının akrabası olduğunu belirtti. Söz konusu kişi olan Leyla Trabelsi’nin ailesi, Trabelsi’nin yaptığı evliliğin ardından zenginliğe kavuşmasıyla biliniyor.

   

  Beş yıl önce kurulan Hannibal TV, Ben Ali’nin iktidarı döneminde hükümeti eleştirmiş, futbol yayını hakkını devlet televizyonuna kaybetmişti. Kanal, geçici hükümetin içindeki Ben Ali kabinesi üyesi isimlerin çıkarılması gerektiğini savunuyordu.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı