Gündem Haberleri

  Tunus'ta radikaller televizyon kanalını yakacaktı

  Hürriyet Planet
  10.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus'ta 300 kişilik bir Selefi grubu bugün, Nessma isimli televizyon kanalını "Persepolis" filmini yayınladığı için ateşe vermeye çalıştı.

  Tunus'ta daha "batılı" tarzda yayın yapan televizyon kanalı, İran Devrimi'ni eleştirel bir bakış açısıyla anlatan Fransız-İran ortak yapımı olan "Persepolis" isimli filmi geçtiğimiz Cuma yayınlamıştı.

  KUNDAKLAMA GİRİŞİMİNDE BULUNANLAR GÖZALTINA ALINDI / FOTO GALERİ

  Kanalın yöneticisi Cuma gününden beri ölüm tehditleri aldıklarını, ama bu kadar ileri gidilebileceğini ummadıklarını belirtti. Tehdit almaya alışkın bir kanal olduklarını belirten yetkili, ilk kez olarak eyleme geçildiğini ve bunun dehşet verici olduğunu ifade etti.

  Nessma yönetimi, istedikleri filmleri yayınlamaya devam edeceklerini, bir diktatörlükten kurtulmuşken yakayı bir diğerine kaptırmaya niyetli olmadıklarını açıkladı.

  Bu eylemden bir gün önce de İslamcı bir grup Sousse şehrindeki bir üniversiteyi, hicap giyen bir kız öğrencinin kaydının reddedilmesi nedeniyle basmıştı. Olaylar bugün de devam etti. Sabah saatlerinde bir üniversitenin ana kampüsü önünde toplanan yüzlerce kişilik grup, Celeb El Ahmar semtine gitti, burada yolu keserek tekbirler eşliğinde polise taşla saldırdı.
   
  Tunus polisi, başkent Tunus sokaklarında gösteri yapan ve taş, bıçak ve sopalar taşıyan radikal dinci grubu dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı