Gündem Haberleri

  Tunus'ta bardağı Wikileaks belgeleri taşırdı

  Foreign Policy
  16.01.2011 - 18:00 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz hafta sokaklara dökülen Tunusluların hükümeti protesto etmek için daha fazla gerekçeye ihtiyacı yoktu; gıda fiyatları yükseliyordu, ülkede yolsuzluklar çığırından çıkmıştı ve işsizlik oranları çok yükselmişti. Ancak Tunus aynı zamanda Wikileaks’in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinin bardağı taşırdığı ilk ülke olarak da görülebilir.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor     

   

  Bu protestolar aynı zamanda ülkedeki ifade özgürlüğü eksikliğinin de bir sonucu. Wikileaks’le ilgili haberler de Tunus’ta ifade özgürlüğüne takılmıştı.

   

  Belgelerde Tunus hükümetiyle ilgili olarak pek olumlu bir imaj çizilmiyor. Ülkeyi yöneten aile, ya da belgelerdeki tabirle “O Aile”, ekonominin bütün alanlarına el atmış, mafya benzeri bir topluluk olarak gösteriliyor.     

  Haziran 2009 tarihli bir belgede “Devlet Başkanı (Zeynel Abidin) Bin Ali yaşlanıyor, rejimde tıkanmalar yaşanıyor ve kendisinin yerine kimin geçeceğini kimse bilmiyor” deniyor. Dahası bu hırsızlar rejiminden kaçıp sığınacak bir liman da yok.  

   

  Haziran 2008 tarihli bir belgede öne sürüldüğüne göre “yolsuzluk söylentilerinin yanı sıra artan enflasyon ve sürekli işsizlik Tunus Hükümeti’ne duyulan öfkeyi besledi ve ülkenin güneybatısında son dönemde yaşanan protestoları artırdı. En tepedekilerin yasaları en fazla ihlal edenler olduğu ve bu kişilerin iktidarda kalma ihtimallerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde, sistemde bir kontrol mekanizması olmadığını söyleyebiliriz.”

   

  MALUMUN İLAMI 

  Elbette Tunuslular için bu malumun ilamından başka bir şey değildi. Ancak belgelerde altı çizilen detaylar – örneğin First Lady’nin bir özel okuldan ciddi kar sağlıyor olma ihtimali – tansiyonu daha da yükseltti. Hükümetin durumu kontrol altına alma çabasıyla Wikileaks’i engellemesi de geri tepti. Geçtiğimiz yıl PayPal ve Amazon’un da farkına vardığı üzere Wikileaks’in destekçileri internet erişimlerinin kesilmesini nezaketle karşılamıyor.

   

  Dahası Wikileaks yanlısı hacker grubu Anonymous da hükümetin internet sitelerine karşı OpTunisia operasyonunu başlattı. Bir Anonymous temsilcisi Financial Times’a yaptığı açıklamada “Tunus hükümeti böyle davranmaya devam ettikçe” eylemlerinin süreceğini söyledi.

   

  Moldova ve İran’daki “Twitter Devrimleri”nde olduğu gibi, Julian Assange ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerini ele geçirmeden çok önce Tunus’ta birçok sorun yaşanıyordu. Ancak Wikileaks siyasi ayaklanmanın bir katalizörü ve aracı haline geldi.

   

  Dolayısıyla bugün Tunus’ta yaşananları Wikileaks’e yapılacak en büyük iltifat olduğunu söyleyebiliriz.

   

  Foreign Policy'de yayımlanan "The First WikiLeaks Revolution?" başlıklı haberden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı