Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tunus’ta isyan sırası kadınlarda

  Hürriyet Haber
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.08.2012 - 11:06

  Ilımlı İslam’ın iktidara geldiği Tunus’ta hazırlanan anayasa için “Kadınlar erkeklerin tamamlayıcısıdır” diye bir ifadenin önerilmesi kadınları sokağa döktü. Kadınlar, tekeşlilik, resmi nikâh gibi haklarını kaybetmekten endişe duyuyor.

  ARAP Baharı’nın fitilinin ateşlendiği Tunus’ta bu kez kadınların ayaklanması yaşanıyor. Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarının ardından yapılan serbest seçimlerde iktidara gelen Ennahda Partisi’nin cinsiyet eşitsizliği yaratan maddeleri yeni anayasaya koymaya kalkışması üzerine binlerce kadın önceki akşam başkent Tunus’ta bir protesto gösterisi düzenledi. Yaklaşık 30 bin kadının katıldığı gösteride, yeni anayasa taslağında yer alan “Kadınlar erkeklerin tamamlayıcısıdır” ifadesinin çıkartılması istendi.

  Eşitlik güme mi gidiyor

  Tunus’ta 1956 yılında kabul edilen Kişisel Statü Yasası, çokeşliliği yasaklamış, resmi nikâh şartı getirmiş, bu sayede söz konusu ülke, en modern Arap ülkelerinden biri haline gelmişti. Ancak yeni düzenlemeyle kadın-erkek eşitliğinin tehlikeye gireceği, eski yasayla kabul edilen pekçok hakkın tehlikeye uğrayabileceği korkusu var.

  Tunus baharının yeşermeye başladığı yer olarak bilinen Sidi Bouzid kentinde de dün gösteriler vardı. Sendikaların gene grev çağrısına büyük ölçüde uyan kent halkı, protesto gösterileri düzenleyip iktidardaki Ennahda Partisi hedef aldı ve “halk rejimin düşmesini istiyor” yazan pankartlar açtı. Zaman zaman sertleşen gösteride, bazı dükkanların vitrinleri kırıldı, El Cezire Televizyonu ekibi tartaklandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı