Gündem Haberleri

  Tunus’ta ılımlı İslam partisi seçimi önde götürüyor

  Hürriyet Planet/A.A
  24.10.2011 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta, devrimin ardından düzenlenen ilk özgür seçimlerde ılımlı İslam partisi Ennahda önde gidiyor.

  Seçimlere katılım oranı yüzde 90’ı geçti. ABD Başkanı Barack Obama, Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin Tunus’u terk etmesiyle sonuçlanan devrimin, “tarihin gidişatını değiştirdiğini” söyledi.

            

  217 sandalyeden oluşan Tunus Meclisi, seçimlerin ardından oluşturulacak geçici hükümetle yeni anayasayı hazırlayacak ve devlet başkanlığı ile parlamento seçimlerinin tarihlerini belirleyecek.

   

  Seçimlerden zaferle ayrılacağına kesin gözüyle bakılan Ennahda partisi, oyların yaklaşık yüzde 40'ını toplamayı umuyor. Parti yetkilisi Samir Dilou, 27 seçim bölgesinin 24'ünden birinci parti olarak çıkmayı beklediklerini söyledi.

   

  TUNUS'TA OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI / FOTO GALERİ

   

  BAN Kİ-MUN’DAN KUTLAMA

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Tunus tarihinin özgür ve çok partili ilk seçimleri için sandığa giden Tunusluları kutladı.

   

  Ban'ın sözcüsünün Cenevre'de yaptığı yazılı açıklamada, dün düzenlenen tarihi seçimlerin Tunus'ta ve genel olarak Kuzey Afrika ile Ortadoğu'da demokrasiye geçiş için ileriye atılmış önemli bir adım olduğu vurgulandı.

   

  Geçiş sürecinin başarısında kadın ve gençlerin katılımının belirleyici olduğunun ifade edildiği açıklamada, Tunus'un, kendileri ve yeni nesiller için daha iyi ve demokratik geleceğin inşasında BM'nin tam destek verdiğine güvenebileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı