Tunus’a 550 milyon Euro yatırdı siyasi krizde ‘işine’ odaklandı

Ceyhun KUBURLU
16.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tunus’ta 550 milyon Euro yatırım yapıp, iki havalimanını işleten TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin kaçmasına kadar uzanan olayları değerendirirken, “Biz işimizin başındayız. Devlet Başkanı’nın adını taşıyan havalimanında isim konusu yeni yönetime bağlı” dedi. Ülkeyi terk eden Bin Ali’nin adı Enfidha Havalimanı’ndan hemen indirildi.

TUNUS’ta, Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin ülkeyi terketmesine kadar uzanan olaylar, TAV Havalimanları Holding’in bu ülkedeki yatırımlarını akla getirdi. Tunus’ta 550 milyon Euro’luk yatırım yapan TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, “İşimizin başındayız. Tunus’taki Enfidha Havalimanı’na Cumhurbaşkanı’nın adı verilmişti. Burada yeni isme yeni yönetim karar verir” dedi. TAV, Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesi nedeniyle Enfidha’daki ismini de dün indirdi. TAV’ın Tunus’taki Enfidha-Zeynel Abidin Bin Ali Uluslararası Havalimanı’nı 2047 yılına kadar işleteceğini belirten Sani Şener, şu değerlendirmeyi yaptı: “Havalimanında 782 personel çalışıyor ve hiçbir personel olaylar nedeniyle Tunus’dan ayrılmıyor. Görevlerine devam edecekler. 30’a yakın Türk personelimiz de görev başında. Ayrıca onlar da ailelerini Türkiye’ye göndermiyor. Bu konuda her hangi bir sıkıntı bulunmuyor. Hepimiz işimizin başındayız. Bizler de Türkiye’den destek vermeye devam ediyoruz.”

Tunus’a güveniyoruz

Tunus’la sürekli temas halinde olduğunu da vurgulayan Sani Şener, şu bilgileri verdi: “Tunus’taki tüm tanıdıklarımla konuşuyorum. Ülkedeki olaylar devam ediyor ancak Devlet Başkanı Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesi olayları ve gerilimi biraz daha düşürdü. Tunus insanını yakından tanıyorum. Çok kültürlü bir yapıya sahipler. Olayların kısa sürede duracağına inanıyorum. Tunus’ta bir iki gün içerisinde olaylar çözüme kavuşur. Biz Tunus’un geleceğine güveniyoruz.”

Hava sahaları açık

Enfidha-Zeynel Abidin Bin Ali Uluslararası Havalimanı’ndan uçuşların devam ettiğini anlatan Şener, “12 hava sahamız açık ve her hangi bir sorun bulunmuyor. Türk Hava Yolları (THY) uçağı için izin aldık. 312 kişinin Türkiye’ye dönmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

4 milyon yolcu kapasitesi var

TUNUS’taki Enfidha Havalimanı’na 550 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Sani Şener, şu bilgileri verdi: “Yıllık yolcu kapasitemiz 4 milyon. Kuzey Afrika’nın en büyük havalimanını işletiyoruz. 782 personelimizin 30’u Türklerden oluşuyor. Ülkedeki yatırımlarımız ve çalışmalarımız her kesimden destek gördü. Tunus kültürü, tarihi ve turizmiyle çok önemli bir ülke.”

Küresel şirketlerin böyle olaylara hazır olması gerek

YURTDIŞINDAKİ operasyonlara başlamadan önce ön hazırlıkları yaparken bu tür olaylara karşı stratejiler geliştirdiklerini vurgulayan Sani Şener, “Operasyonel anlamda bu tür olaylara hazırlıklıyız. Karşımıza çıkabilecek sorunları tek tek önceden çalışıyoruz. Bu yüzden de şu an için zararımız söz konusu değil. Ülkedeki çalışmalarımız devam ediyor. Her türlü soruna karşı hazırlıklıyız” dedi. Şener, daha önce Gürcistan’da yaşanan olayların anımsatılması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Küresel bir şirketseniz, bu tip olaylara alışık olmalısınız. Bunların her türlü riskini yönetebiliyor olmanız lazım. Biz Gürcistan’da da aynı şekilde Rusya Gürcistan’ı bombalarken bir tek bizim havalimanımızı bombalamamıştı. Çok enteresandır. Çünkü uluslararası bir yatırım olduğu içindir ve biz havalimanını 24 saat açık tuttuk. Şu anda öyle bir olay yok, halk olayı var. Ama büyük yürüyüşler, Cumhurbaşkanı ülkeyi terk ettikten sonra bitti. Sokaklarda olaylar var şu anda. Bu olaylar da zannediyorum yatışacaktır. Yeni hükümet kuruluyor. Ben Tunuslu tüm yönetici arkadaşlarla konuştum. Ülkeleri için üzülüyorlar ama yeni bir geleceğe baktıklarını da görüyorum.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı