Ege Haberleri

  Tüneller kolaylandı

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mevcut Karşıyaka Yolu'nu yoğunluktan kurtaracak olan İzmir çevre yolu tünelleri bitim aşamasına geldi. Ancak bağlantı yolları aynı hızla yürümüyor.

  İZMİR Çevre Yolu'nun en önemli bölümünü oluşturan Karşıyaka Tünelleri'nin zor kısmı tamamlandı. Kazı ve destekleme işlemi biten K-1 ve K-2 tünelleri 2001 yılında açılacak, Türkiye'nin en modern tüneli olan 75. Yıl Tüneli ile aynı özelliklere sahip olacak.

  Tek sorun ödenek

  1875 metre uzunluğundaki K-1 ve 320 metrelik K-2 tünellerine ‘‘bitti’’ gözüyle bakan Karayolları 2. Bölge Müdürü Turgay Çimen, ‘‘Artık tünelleri düşünmüyoruz. Şimdi önemli olan viyadük ve yollar. Ödeneklerde aksama olmadığı taktirde çalışmalar süratle tamamlanacak’’ dedi.

  Karşıyaka hafif geldi

  75. Yıl Tüneli'nden sonra Karşıyaka Tünelleri'nin hafif geldiğini belirten Kutlutaş Şantiye Şefi Halil Mutlu, ‘‘Diğerinde çok büyük güçlükler çektik. Karşıyaka'da ise tecrübe kazanmıştık. Zemin yapısı da daha uygundu. Bu nedenle daha bilinçli ve hızlı ilerledik’’ diye konuştu.

  Bilgisayar yönetecek

  ÜSTÜN teknik özelliklere sahip olacak tünellerin aydınlatma, havalandırma ve mekanik aksamı 75. Yıl Tüneli ile aynı olacak. Tünellerde 4 geçiş imkanı olacak. 2 yaya ve 2 de taşıt geçişi bulunan tünellerde tehlike anında boşaltma yapılabilecek. 100 metre arayla yangın söndürme cihazı, 200 metre arayla da acil telefon tertibatı yeralan tüneller, 24 saat kamera sistemiyle gözlenecek. Türkiye'de ilk kez 75. Yıl Tüneli'nde kullanılan sistemler sürücüleri tehlikeden koruyarak, güvenli ulaşım imkanı sağlıyor.

  TÜM sistemlerin bilgisayar tarafından yönetileceği tüneller İşletme Merkezi tarafından kontrol edilecek. İşletme Merkezi'ndeki dev ekranlardan tünellerin her karesi saniye saniye kontrol edilirken, 200 metre de bir bulunan acil telefonlar kaldırıldığı anda kişinin bulunduğu yeri tesbit edecek. Özel olarak geliştirilen havalandırma sistemi havadaki karbandioksit ve oksijen oranını ölçerek, gerektiğinde otomatik olarak devreye girecek. Aydınlatma sistemi de otomotik olarak çalışacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı