Ege Haberleri

EGE

  Tünel jeolojik etüt bekliyor

  Utku BOLULU, (DHA)
  14 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ocak 2012 - 21:28

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın geçen 23 Eylül’de temelini attığı Konak Tüneli Projesi’yle ilgili karmaşa henüz sonuçlanmadı.

  İki projenin birbiriyle çakışması nedeniyle, Yeşildere Yolu-Buca arasında inşa edilecek Uçan Yol yapım ihalesini iptal eden Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden öncelikle Konak Tüneli Projesi’nin devamı niteliğinde olacak bu yol ve Otogar bağlantısını da üstlenmesini bekledi. Karayolları sadece tüneli yapacağını bildirince bu gerçekleşmedi. Büyükşehir, ikinci olarak, projeye İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alınmasını istedi. Kurul, projeye onay verdi. Karara, Büyükşehir Belediyesi şerh koydu. Büyükşehir’in üçüncü ve en önemli talebi ise imar planlarına işlenmesi için gerekli olan zeminin jeolojik etüt raporları oldu.

  5 Ocak’ta verildi

  Karayolları Genel Müdürlüğü, Konak Tüneli ve bağlantı yollarıyla ilgili proje bilgisi ve çizimlerini ancak 5 Ocak 2012’de Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. Projenin görsel çizimlerinde tünel çıkışındaki bağlantı yolları kavşağının Yeşildere Caddesi’nin üzerinde inşa edileceği, viyadük ayaklarının Meles Deresi’nin Yeşildere Caddesi tarafında kalacağı görüldü. Tünele hem Karabağlar hem de Yenişehir yönünden giriş ve çıkış bağlantı yollarının yer aldığı projede, Buca yönüne (Uçan Yol) bağlantı yolu yer almadı.

  Büyükşehir, gönderilen projede sayısal bazı bilgilerin eksik olduğunu Karayolları’na bildirdi. Bunun üzerine Karayolları istenen verilerin de gönderileceğini belirtti. Öte yandan, jeolojik etüt raporları Büyükşehir Belediyesi’ne henüz gönderilmedi. Tünel, raporların henüz tamamlanmamış olması nedeniyle imar planlarına işlenmedi. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı gündeminde bu yönde bir önerge yer almadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı