Gündem Haberleri

  Tunceli'de patlayıcılara karşı broşürlü uyarı

  Ferit DEMİR/ TUNCELİ, (DHA)
  02.07.2007 - 12:30 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ Emniyet Müdürlüğü Asayiş ile Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK'nın son dönemde bombalı eylemlerine karşı dikkatli olunması için işyerlerine ve seyehat edenlere broşür dağıttı

   Elden dağıtılan broşürlerde, bomba ve patlayıcı maddenin ne olduğu ve şüpheli pakette dikkat edilecek hususlar konusunda bilgiler yer aldı.

  Emniyet Müdürlüğü, son günlerde kent merkezi ve yollarda çok sayıda bombalı eylem yapılması ve çoğunun önceden bulunarak etkisiz hale getirilmesi üzerine halkı bilgilendirmek için uyarı broşürleri dağıtmaya başladı. Polisler tarafından elden dağıtılan ve işyerlerine asılan uyarı broşürlerinde, bomba ve patlayıcılar konusunda bilgiler yer alıyor. Bomba ve patlayıcının tanımının yapıldığı broşürlerde, şüpheli paketler konusunda şu uyarılara yer verildi:
  “Her şüpheli paket, poşet ve benzeri cisimlerin mutlaka bomba olabileceği değerlendirilmelidir. Bu tür şüpheli bir paket görüldüğünde, asla paniğe kapılmayınız. ‘Bomba' diye bağırmayınız. Pakete dokunmayınız ve açıkta duran paketin ne tür bir patlayıcı düzeneğine sahip olduğu bilinmediğinden yakınında veya çevresinde sigara ile dolaşmayınız. Üzerinden atlamayınız başkalarının atlamasına izin vermeyiniz. Bomba veya şüpheli paket açık alanda ise etrafından en az 100 metre, kapalı alanda ise mümkün olduğunca uzaklaşılmalıdır. Çevrede fotoğraf çekenler var ise, çekmemeleri konusunda uyarınız. Zira bazı bomba düzenekleri fotosellidir ve flaş etkisi patlamaya sebep olabilir. Bombalama eylemine müdahale uzmanlık ve özel cihazlar gerektirdiğinden, Polis olay yerine gelinceye kadar hiç kimse şüpheli paket veya bombaya yaklaşmamalıdır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı