Gündem Haberleri

  Tunceli'de barajları protesto ettiler

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  30.07.2012 - 17:00 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de çevreciler Munzur, Pülümür ve Peri vadileri üzerine yapılan barajları yürüyüşle protesto etti. Yürüyüşün ardından bazı kişiler, yere yatıp ölü taklidi yaparak eylemde bulundu.

  Tunceli’de Munzur Kültür ve Doğa Fevstivali’nin son gününde dün akşam saatlerinde, Munzur, Pülümür ve Peri vadilerine yapılacak barajlar yürüyüşle protesto edildi. Aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tunceli ile sanatçı Ferhat Tunç’un da bulunduğu yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı ve ’Munzur akmazsa biz ölüyüz’ adı verilen yürüyüş Seyit Rıza Parkı’nda başlayıp Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlarla sürdü. Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde yere yatan bazı protestocular yaklaşık 5 dakika ölü taklidi yaptı.

  PROTESTODAN KARELER

  Yürüyüşün tertip komitesi başkanı Ali Mükan, çevreciler adına yaptığı konuşmada, devletin barajla Tunceli’nin her yerini boğmaya çalıştığını ileri sürdü. Mükan, "Biz vadilerimize baraj yaptırmamaya kesinlikle kararlıyız. Devlet, Munzur Vadisi’ne set çekerek baraj yaparsa Munzur akmayacak. Eğer Munzur akmazsa biz ölü sayılırız. Bu nedenle, Munzur akmazsa biz ölüyüz, Pülümür akmazsa biz ölüyüz ve Peri akmazsa biz yine ölüyüz" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı