TUNCELİ HABERLERİ

Tunceli'de balık üretimi

AA / Haydar Toprakçı
29.02.2016 - 16:41Son Güncelleme :

- Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kaya: - "Kentimiz balık üretimi ve avcılığı konusunda, mevcut su kaynaklarıyla avantajlı bir konumdadır"

Tuncelide balık üretimi
AA / Haydar Toprakçı

TUNCELİ (AA) - Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, "Kentimiz balık üretimi ve avcılığı konusunda, mevcut su kaynaklarıyla avantajlı bir konumdadır" dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tunceli'de bitkisel ve hayvansal üretimin gelişmesi için müdürlük olarak üreticiye her türlü destek sunduklarını söyledi.

Tunceli'nin mevcut arazilerinin az bir bölümünün tarım için elverişli olduğunu, buna karşın zengin olan su kaynaklarıyla balıkçılığa ve balık üretimine elverişli olduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi:

"Kentimiz Pülümür, Munzur, Peri çayların yanı sıra pek çok baraj gölü ve tatlı su kaynağı mevcuttur. Kentimiz balık üretimi konusunda mevcut su kaynaklarıyla avantajlı bir konumdadır. Bu kaynakların üretime dahil edilmesi için son yıllarda önemli çalışmalar yaptık ve balık üretimi her geçen yıl artıyor. Biz üreticimize şunu anlatmak istiyoruz, ister bireysel, isterlerse birlikler aracılığıyla geliştirilecek projelerde ve yeni kaynak yaratılması konusunda kurum olarak bugüne her türlü desteği verdik ve devam edeceğiz. Bakanlığımız tarafından Tunceli'de 2015 yılında tarımsal üretime 26 milyon 533 bin lira tutarında destek sağlandı. Bu kaynağın içinde kültür balıkçılığına da 1 milyon 543 bin lira destek ödemesi yaptık. Bu çok önemli bir miktardır ve devem eden desteklemeler kapsamında bu yılı su ürünleri destek ödemeleri de Mart ayında yapılacak."

Tunceli'de bitkisel ve hayvansal üretime yönelik desteklemelerin artarak devam edeceğini belirten Kaya, Tunceli'nin İPARD programı kapsamına alındığı ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Tunceli İl Koordinatörlüğünü kuruluş çalışmalarına başlandığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tunceli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tunceli ilinden Tunceli'de balık üretimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 16 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tunceli'de balık üretimi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı