Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tunceli'de 1 yıl süreyle av yasağı kararı

  A.A
  23.02.2011 - 14:03 | Son Güncelleme: 23.02.2011 - 14:03

  Tunceli'de, İl Av Komisyonu tarafından bir yıl süre ile her türlü avın yasaklanması kararı alındı.

  Vali Yardımcısı ve İl Av Komisyonu Başkanı Oğuz Alp Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İl Av Komisyonu'nun 2011 yılı ilk olağan toplantısında, bir yıl süreyle il genelinde her türlü avın yasaklanması kararını komisyon olarak aldıklarını, kararı ilgili bakanlığın onayına sunduklarını söyledi.

  Komisyonda son bir ay içerisinde kaçak avcılar tarafından katledilen vaşaklar olmak üzere diğer kaçak avcılıkla ilgili konuların da görüşüldüğünü belirten Çağlar, şunları kaydetti:

  “Tunceli'de Munzur Vadisi Milli Park sahasında her türlü av, yılın on iki ayında zaten yasaktı. Bununla beraber, belirli dönemlerde il genelinde yine koruyucu önlem olarak, akarsu, göl ve kara avcılığında yasaklar vardı. Yapmış olduğumuz toplantıda, komisyonumuzun tüm üyeleri il genelinde hayvan popülasyonunun korunması, kaçak avcılıkla mücadelenin etkin bir şekilde yapılması amacıyla, 2011-2012 av döneminde her türlü avın yasaklanması kararı alındı. Bu süreçte bizler kaçak avcılara yönelik denetimlerimizi etkin bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.”

  Doğal hayatın korunmasında vatandaşlara da görev düştüğünü dile getiren Çağlar, “Vatandaşlarımızın kaçak avcılarla ilgili gözlem ve ihbarlarını ilgili birimlere bildirmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımız eğer destek verirlerse ilimizde doğal yaşam daha da zenginleşecektir” diye konuştu.

  Çağlar ayrıca, komisyonun aldığı kararı Bakanlık makamına sunduklarını, onaylanması durumunda av yasağının vatandaşlara etkin bir şekilde duyurulacağını ifade etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı