Gündem Haberleri

  Tunceli şehidi Bayat Köyü'nün Çanakkale'den bu yana ilk şehidi

  Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN/BALIKESİR, (DHA)
  10.09.2015 - 16:04 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de polis lojmanlarına PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırısında şehit düşen polis memuru, 21 yaşındaki Aydın Nazillioğlu’nun Balıkesir’in Bayat Köyü’ndeki baba ocağına ateş düştü. Köyün yaşlıları, "Çanakkale Savaşları’nda çok şehit verdik. Ancak o günden bu yana hiç şehidimiz yoktu. Aydın, köyümüzün Çanakkale’den sonraki ilk şehidi oldu" dedi.

  Tunceli, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki polis lojmanlarına dün akşam roketatar ve otomatik silahlarla yapılan saldırıda 3 polis ve yoldan geçen bir kadın yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralı polislerden Özel Harekat Şubesi’nde görevli Aydın Nazillioğlu, doktorların müdahalesine rağmen şehit oldu. Bekar olan Nazillioğlu’nun şehit olduğu haberi Balıkesir’in Bayat Köyü’nde oturan ailesine tez ulaştı. Baba Yaşar ve anne Asiye Nazillioğlu, şehit oğulları için bugün düzenlenecek uğurlama törenine katılmak üzere Elazığ’a gitti. Buradaki tören ardından askeri uçakla cenazesi Balıkesir’e getirilecek olan şehit polisin Bayat Köyü’nde bugün ikindide toprağa verileceği bildirildi. Ailesinin 3 çocuğundan ortancası olan Aydın Nazillioğlu’nun 23 yaşındaki ağabeyi Hamza Nazillioğlu’nun da polis olduğu ve Tunceli de görev yaptığı belirtildi.
  Polis memuru Aydın Nazillioğlu, doğup büyüdüğü Balıkesir’in Bayat mahallesinin ilk şehidi oldu. Özel Harekat Şubesi’nde görev yapan Aydın Nazillioğlu’nun memleketi Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Bayat Mahallesi’ne Çanakkale Savaşı’ndan sonra ilk kez ateş düştü. Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla birlikte köyden mahalleye dönüşen kente 24 kilometre uzaklıktaki Bayat’ın girişi ve şehidin babaevi Türk bayrakları ile donatıldı. Şehidin arkadaşları, Nazillioğlu’nun fotoğrafını bastırıp, baba evinin duvarına astı. Komşu köylerde yaşayan birçok kişi de şehit evine başsağlığına geldi.

  Köyün yaşlıları, "Çanakkale Savaşları’nda çok şehit verdik. Ancak o günden bu yana hiç şehidimiz yoktu. Aydın, köyümüzün Çanakkale’den sonraki ilk şehidi oldu" dedi.

  Bayat Mahallesi Muhtar Azası Mehmet Alkan da Aydın’ın Bayat’ın ilk şehidi olduğunu doğruladı. Alkan, "Şehidin ailesi kendi yağıyla tuzuyla kavrulan bir aile. Zor koşullarda iki çocuğu okuttular. Önce Hamza, sonra da Aydın polis oldu. Balıkesir Pamukçu’daki Polis Meslek Yüksekokulu’nu bitirdi, Ankara’da eğitim gördükten sonra ağabeyi gibi tayini Tunceli’ye çıktı. İki kardeş birlikte tuttukları evde kalıyorlardı. Özel Harekat’ta görev yapan Aydın, Vali Konağı’nda nöbet tutarken, saldırıya uğramış ve şehit düşmüş. Aydın, Çanakkale Savaşları’ndan sonraki ilk şehidimiz oldu. Acımız çok büyük, Allah ailesine sabır versin" dedi.

  Etiketler:

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı