Gündem Haberleri

  Tunceli Erzincan Karayoluna çığ düştü

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  13.02.2006 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Tunceli- Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolunun 40'ıncı kilometresine düşen çığ nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Yoldan geçen bir aracın kar altında kaldığı öne sürülürken, yol açma çalışmaları güçlükle sürdürülüyor.

  Tunceli- Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolunun 40'ıncı kilometresine bugün akşam saat 17.30 sıralarında çığ düştü. Büyük bir gürültüyle dağdan kopan tonlarca kar kütlesi, Tunceli-Erzincan ve Erzurum karayolunun trafiğe kapanmasına neden oldu. Bu yönlere giden çok sayıda araç da yolda beklemeye başladı.

  Karayolları Tunceli 82'inci Şube Şefi Aydoğan Ergün, çığ bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, çığdan saat 18.00 sıralarında haberleri olduğunu söyledi. Büyük bir kar kütlesinin yola düştüğünü anlatan Ergün, “En az 150 metre genişliğinde 20 metre yüksekliğinde bir kar kitlesi var. Çığın düştüğü anda burda geçen araç şoförlerinin verdiği bilgide, çığ anında alandan 2 taksinin geçtiğini, birinin muhtemelen çığa kapılmadığını ancak bir aracın çığ altında kaldığını söylüyorlar.

  Bizde bilgiyi aldığımız ilk anda yol açma ve kurtarma çalışmalarına başladık. Yolu sabah saatlerinde açabiliriz şu anda çığ altında kalan olup olmadığı hakkında net bir şey söyleyemiyoruz” dedi. Çığın düştüğünü gördüğünü söyleyen kamyoncu Yusuf Aktaş ise “Çığ düştükten 10 saniye sonra ben geldim. Yolda araç trafiği bayağı yoğundu, muhtemelen çığın altında araç kalmıştır” dedi.

  Karayolları Tunceli Şube şefliğine ait bir iş makinesi Tunceli yönünde yol açma ve kurtarma çalışması yaparken, Pülümür İlçesi'ndeki Karayolları bakım evininde de iş makinalarının yol açma çalışması için bölgeye hareket ettikleri belirtildi. Karayolları çığ altında olduğu iddia edilen araçta kimlerin yada kaç kişinin bulunduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söylediler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı