Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tunceli’de PKK’ya büyük operasyon

  Ferit DEMİR/ TUNCELİ,(DHA)
  24.08.2009 - 16:12 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de PKK’nın sözde tek taraflı eylemsizlik kararının 1 Eylül'de sona erecek olması nedeniyle, güvenlik güçleri eylem hazırlığında olduğunu belirlediği teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli geniş kapsamlı operasyonlar başlattı.

  Tunceli’de güvenlik güçleri, PKK’nın 1 Eylül’de bitecek olan tek taraflı saldırıları durdurma kararının ardından, teröristlerin eylem hazırlığı içine girdiğini tespit etti. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı, 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı, Hozat İlçesi’ndeki 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı tarafından teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli geniş kapsamlı operasyon başlattı. Operasyonlar, Erzincan-Tunceli sınırındaki Munzur Dağları, Bingöl’ün kırsal kesimleri, Tunceli’nin merkez kırsal alanı Ovacık, Nazimiye, Pülümür, Hozat, kesimlerinde yoğunlaştırıldı. Operasyon bölgelerine Sikorsky helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirilirken, karadan da askerler sevkedildi. PKK’lı teröristlerin bulunduğu derin vadiler ile sarp dağlık alanlar ise Kobra tipi helikopterlerle bombalanıyor.

  1 ASKER YARALANDI

  Operasyon kapsamında Ovacık’ın kırsal kesiminde teröristlerin araziye tuzakladığı basma düzenekli mayını patlaması sonucu 1 asker yaralandı. Teröristlerin kurduğu bombalı tuzakların önüne geçmek için bölgeye sevkedilen birliklere sırtta taşınabilir frekans karıştırıcı jammerler verildi.

  Bu arada PKK’lıların eylemlerine karşı özellikle kırsal alanda bulunan karakollar başta olmak üzere tüm karakollarda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılıp, Özel Harekat Timleri görevlendirildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı