Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tuncay Yılmaz'ın bir önceki görevi

Enis BERBEROĞLU

ANAP'ın rektör milletvekili Profesör Halil Cin'in atama isteğini yerine getirmeyip tartıştığı için görevden alınan İçel Emniyet Müdürü Tuncay Yılmaz olayı büyüyor.Peki Tuncay Yılmaz kimdir, bilir misiniz? Medyatik bir polis olmadığı için isterseniz yardım edelim. Bir önceki görevini hatırlatalım.

Tuncay Yılmaz, 1997 Ocak ayında İçel Emniyet Müdürlüğü'ne atanmadan önce başkentte, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde son derece kritik bir koltuğun sahibiydi.

Yılmaz'ın bir önceki görevi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı'ydı. Kısacası Tuncay Yılmaz, mafya ve uyuşturucu kaçakçıları ile uğraşıyordu.

* * *

Tuncay Yılmaz'ın icraatından örnekler de sunmak mümkün...

Susurluk kazasından sonra narko-devlet ithamı altında kalan Türkiye'yi bakın nasıl savundu:

- Kaçakçılıkla mücadelede başarısız ve kayıtsızsak, 1996 yılında dünyada yakalanan 11 ton, Avrupa'da yakalanan 7 ton eroinin neden 4.5 tonunu Türk polisi yakaladı? Tek başına 4.5 ton eroin yakalayan Türkiye mi başarılı, yoksa toplam 2.5 ton eroin yakalayan diğer 28 Avrupa ülkesi mi?

Tuncay Yılmaz'ın Avrupa'ya dönük eleştirileri bu kadarla sınırlı değildi. Yılmaz da rahmetli Uğur Mumcu gibi Batılı ülkelerin ürettiği, eroin hammaddesi asetik anhidrit ticaretine dikkati çekti:

- Türkiye'de ele geçirilen uyuşturucu maddeler arasında asetik anhidrit miktarı önemli boyuttadır. Batılı ülkelerin bu maddeyi 1988 yılında alınan karar uyarınca kontrollü olarak ihraç etmeleri gerekiyor, ama bu kontrolü yerine getirmiyorlar.

Yılmaz, bu sözleriyle farklı bir denkleme işaret etti:

Eroin hammaddesini üretip satanla, eroinden zarar gören ülkelerin aslında aynı olduğunu gösterdi.

* * *

Tuncay Yılmaz, Türkiye üzerinden geçen eroinin son adresi olan ülkelerin kaçakçılıkla ilgili çifte standardını da gözler önüne serdi:

- Hollanda, Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı ve bizim de iadesini talep ettiğimiz kaçakçıları himaye ediyor. Hüseyin Baybaşin başta olmak üzere bu şahıslara siyasi sığınma, hatta vatandaşlık hakkı dahi vermektedir.

Ancak bu sicile bakıp Yılmaz'ı akademik polis sanmayın. İçel'de göreve başladığında, Tarsus'ta medya manşetlerinden inmeyen çifte öğretmen cinayetini kısa zamanda çözmeyi de becerdi. Özetle anlatmak istediğimiz ortadadır: Tuncay Yılmaz iyi polistir.

* * *

Gelelim Tuncay Yılmaz'ı, ahlaksızlık nedeniyle görevden alınan bir polisin göreve dönmesi amacıyla arayan ANAP Milletvekili Halil Cin'e... Dünkü Hürriyet'te yer alan sözlerine göre hâlâ kızgın:

- Boynumu kesseler bu karardan dönmem. (Yılmaz'ın görevden alınması). Bir bürokratın, onurumla oynamasına müsaade edemem. Benim onurumla oynandı.

Vekilin onuru, milletin onurudur...Ve eğer hepimizin onuru söz konusuysa, onurumuzu sadece telefon kavgasında korumak yetmez. Avrupa'nın Türkiye'ye uyuşturucu cenneti gözüyle bakması da onursuzluktur. Gençlerin tuvalet köşelerinde kolunda şırınga ile köpek gibi can vermesi de onursuzluktur...Başkasını bilmem ama, onurumuzu korumak için Tuncay Yılmaz gibi polislere ihtiyaç olduğu kesindir. O yüzden Yılmaz göreve iade edilmelidir.

ÖNEMLİ NOT:

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynakları dün bu köşede çıkan Yalçın Özbey yazısıyla ilgili bir düzeltme yaptılar. Anlatılana göre İpekçi davasına bakan mahkemeye emniyet, 12 Şubat 1998 tarihinde Özbey'le ilgili dört klasör bilgi yolladı. Mahkeme, Özbey'in Almanya'daki ifadesini isteyince MİT'e başvuruldu. MİT, ses bandının yok edildiği yanıtını verince emniyet bu bilgiyi aynen mahkemeye aktardı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI