Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tunca nehri taştı, Sarayiçi su altında

  Fırat KESKİNKILIÇ/ EDİRNE, (DHA)
  21.12.2009 - 12:14 | Son Güncelleme: 21.12.2009 - 12:14

  BULGARİSTAN ve Edirne'de etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle Tunca Nehri yatağından çıktı. Taşkın nedeniyle Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı Sariyiçi alanı sulan altında kaldı. Nehir üzerinden geçen köprüler ulaşıma kapandı. Edirne Valisi Mustafa Büyük taşkın alanına gelerek incelemelerde bulundu.

  Yoğun yağmur yağışının ardıdan dün gece geç saatlerde Tunca Nehri’nin debisi arttı. Dün akşam saatlerinde nehrinin debisi 80 metreküp saniye iken bu oran sabah saat 08.00 itibareyle 216 metreküp saniye olarak ölçüldü. Tunca Nehri’nin yatağından çıkarak taşması nedeniyle polis ekipleri gece saatlerinde Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi bölgesinde Kanuni Köprüsü ile Yeniimaret Mahallesi’ndeki Yalnızgöz Köprüsü'nü karşılıklı araç trafiğine kapattı. Sabah saatlerinde ise taşkın suyu köprünün üzerine kadar ulaşınca Sarayiçi alanı sular altında kaldı. DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü ekipleri, tıkanan köprü gözlerini iş makinaları ile açmaya çalıştı.

  VALİ: ŞU AN TEHLİKE YOK

  Sabah DSİ 11'inci Bölge Müdürü Yakup Başoğlu ile Sarayiçi alanına gelen Edirne Valisi Mustafa Büyük çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Büyük, taşkın nedeniyle suyun debi oranını ilerleyen saatlerde daha da artmasının beklendiğini belirterek şunları söyledi:
  “Gelişmeleri takip ediyoruz. Şu an zarar yok. Debinin yükselmesi ile bu bölgede biraz daha artışın olacağı ve suyun yükseleceğini hesaplıyoruz. Tahminen ögleden sonra su daha yüksek olacak. Tedbirleri alıyoruz. Meriç Nehri’ndeki debi sınırların altında. Bu yüzden çok büyük bir tehlike gözükmüyor. Meriç bu debiyi, suyu alıp götürüyor. Elektronik sistem içerisinde tüm bölge takip edilerek yağışla birlikte herhangi bir zarar olmaması için ekipler takip işlemlerini sürdürüyor. Doğrudan Bulgaristan’dan kapak açma değil. Su akacağıdan itibaren biz izliyoruz. Tunca üzerindeki bu artış Bulgaristandaki yağıştan kaynaklanıyor. Yerleşim birimlerini tehdit eden bir durum yok. Yine de tedbirleri aldık. Buralar taşkın bölgesi. Bölge içerisinde iskana izin yok.”

  Meriç Nehri'nin debi oranı sabah saat 08.00 itibareyle 466 metrüküp saniye, Ergene Nehri'nin ise 137 metreküp saniye olyarak ölçüldü. Meriç Nehri'nde taşkın yaşanması için debi oranın 800 metreküp saniyeye çıkması gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı