Gündem Haberleri

  Tunca Nehri dondu

  A.A.
  24.01.2006 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde, şiddetli poyraz ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

  Hava sıcaklığının eksi 12 derece olduğu Edirne'de, Tunca Nehri buz tuttu. Tunca Nehri'nin Sarayiçi mevkiinde Fatih Köprüsü'nün altından geçen bölüm ile Ekmekçizade Ahmet Paşa (Tunca) Köprüsü'nün olduğu kısımlar, aşırı soğuk nedeniyle dondu.

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, gece eksi 14 derece olan hava sıcaklığının sabah saatlerinden itibaren eksi 12 derece olarak ölçüldüğünü bildirdiler. Hafif şiddetli kar yağışının beklendiği kentte poyraz şeklinde esen rüzgarın saatteki hızının 28 kilometre olduğu belirtildi. Yetkililer, hava koşullarının yarın da aynı olacağını kaydettiler.

  Bölge Trafik Müdürlüğü yetkilileri de Edirne-İstanbul arasındaki TEM Otoyolu'nda Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'ne kadar olan bölümünde ulaşımın sağlandığını, otoyolun Lüleburgaz'dan sonraki bölümünde ise yoğun tipi nedeniyle ulaşımın yapılamadığını söylediler.Edirne'nin Keşan İlçesi'nde de tipi hayatı olumsuz etkiliyor. Keşan Bölge Trafik Ekipleri, yolların buzlu olması nedeniyle zincirsiz araçları trafiğe çıkarmıyor.

  TEKİRDAĞ

  Tekirdağ Vali Yardımcısı Abdulkadir Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte tipi yüzünden görüş mesafesi düştüğü için araçların ulaşımlarını güçlükle sağladığını söyledi.

  Karataş, “Ana arterler açık. Tipiden kapanan yolları açmak için Karayolları ekipleri sürekli çalışıyor. Hafif kar yağışı etkili olan ilde hava sıcaklığı eksi 6 derece oldu. Tipi nedeniyle Saray-Çerkezköy, Çerkezköy-Kınalı arasında ulaşım sağlanamıyor” diye konuştu.

  Tekirdağ'da Trakya Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren meslek yüksekokullarının, olumsuz hava koşulları nedeniyle 2 gün süreyle kapalı olduğu da belirtildi.

  DENİZ ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLENDİ

  Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi'nde dün başlayan ve bugün de etkisini sürdüren fırtına, Marmara Denizi'nde ulaşımı olumsuz etkiledi. Marmara Denizi'nde seyreden 47 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle Şarköy sahillerine demirledi. Çorlu İlçesi'nde merkeze bağlı Maksutlu, Deregündüzlü, Yulaflı ve Önerler köy yolları, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

  MAHSUR KALAN BULGARLAR ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ'NDE KONAKLADI

  Çorlu'da dün akşam saatlerinden itibaren Çorlu-İstanbul yoluna araçların girmesine izin verilmedi. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yapan 15 Bulgar vatandaşını taşıyan otobüsün Çorlu girişinde mahsur kalması üzerine, araçta bulunanlar, Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi yurdunda misafir edildi.

  Bu sabah da Edirne'nin Bulgaristan Başkonsolosluğu'nun ihbarı üzerine İstanbul'dan hareket ederek Edirne'ye gitmekte olan iki Bulgaristan otobüsünün yolcuları, Çorlu'nun Marmaracık Beldesi çevre yolu girişinde Çorlu İlçe Jandarma Ekiplerince kurtarıldı. Her iki otobüsteki 44 yolcu da aynı yurtta konakladı.

  Yurtta kalanlara, Çorlu Belediyesi'nce kumanya verildi. Yurtta, gece boyunca, yolda mahsur kalan 100'e yakın kişi misafir edildi. Çorlu-Tekirdağ Karayolu Karatepe Mevkii'nde de yoğun tipi nedeniyle araç geçişlerine izin verilmedi. Hava sıcaklığının eksi 8 derece olduğu ilçede, şiddetli fırtına nedeniyle sıcaklığın eksi 15 derece olarak hissedildiği belirtildi.

  KIRKLARELİ

  Kırklareli Valiliği Kriz Merkezi'nden edinilen bilgiye göre, Üsküp Beldesi'nde ve bağlı 12 köyde, Pınarhisar İlçesi'ne bağlı Yenice Beldesi ve bağlı 6 köyde, Vize İlçesi'nde ve Çakıllı Beldesi'ne bağlı 12 köyde, Demirköy İlçesi'ne bağlı 5 köyde, Kofçaz İlçesi'ne bağlı 7 köyde, aşırı rüzgar nedeniyle enerji nakil hatlarının kopması sonucu elektrikler kesildi.

  Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de hava sıcaklığının eksi 11 derece olduğu ilde, hafif kar yağışının etkili olduğunu, poyraz şeklindeki rüzgarın saatte 40 kilometre hızla estiğini söylediler.
  (EKİP-JM-SAR-SEL-BER)


  11:38 24/01/06
  "
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı