Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tunç, Danimarka Parlamentosu'nda konser verdi

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2006 - 14:27Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 14:27

  TCK’nın 301’nci maddesinden yargılananlar arasında yer alan sanatçı Ferhat Tunç, yargılanma sürecini anlatmak için gittiği Danimarka Parlamentosu’nda bir de konser verdi.

  Tunç Parlamento’daki konuşmasında Roj TV’nin Kürtlerin kendilerini ifade etmeleri açısından önem taşıdığına dikkat çekerek kapatılmaması yönünde çağrıda bulundu.

  Düşünce özgürlüğüne zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilere hedef olan TCK’nın 301’nci maddesi nedeniyle yargılanan sanatçı Ferhat Tunç, dava sürecini anlatmak için gittiği Danimarka Parlamentosu’nda konser verdi.

  FREEMUSE ve Danimarka PEN tarafından dayanışma amaçlı Danimarka’ya davet edilen Ferhat Tunç, Danimarka Parlamentosu’nda yargı sürecini anlatan bir konferans verdi. Ülkede Özgür Gündem Gazetesi’nde yazdığı yazıda geçen "Derin Yargı" tanımlamasından dolayı, TCK’nın 301’inci maddesine muhalefet ettiği iddiasıyla yargılanan sanatçı Ferhat Tunç, yaşadıklarının profesyonel sanat hayatını da olumsuz etkilediğini belirtti.

  Politiken Gazetesi ve televizyon haber programı olan "Deadlin de Kurt Strand"e katılan sanatçı, Türkiye’deki düşünce özgürlüğüne yönelik engelleme iddiaları ve kendi yargılanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  "TCK’NIN 301’İNCİ MADDESİ TÜRKİYE’Yİ ZORA SOKAR"

  Danimarka Dışişleri ve Ekonomi eski Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti sözcüsü Mogens Lykketoft, konferansta söz alarak, TCK’nin 301’inci maddesini "Türkiye, bir an önce kendi aydınlarıyla uğraşan bir ülke olmaktan çıkmalıdır. Demokratikleşme, ancak görüş ve düşünce özgürlüğünün tam olarak sağlanmasıyla mümkün olur. Türkiye’nin aydınlarına yönelik yaklaşımları, girmek istediği Avrupa Birliği yolunda kendisini oldukça zora sokar" sözleriyle eleştirdi.

  Tunç da, "muhalif sanatçı ve aydınlar Türkiye’nin tabularına, handikaplarına dokundukça PKK’lı, Türk düşmanı, terörist ilan edilerek, üstelik bu olay medyada üstüne basa basa işlenerek izole edilmeye, dışlanmaya çalışılıyor" dedi.

  ROJ TV KÜRTLERİN KENDİNİ İFADE ETTİĞİ BİR YER

  Danimarka Parlamentosu’na Roj TV’nin kapatılmaması yönünde çağrıda da bulunan Tunç, Roj TV’nin Kürtler için öncelikle dillerini duyabildikleri tek yer olması açısından önem taşıdığını söyledi. Tunç daha sonra yaklaşık yarım saatlik bir resital verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı