Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tuna Altuna'nın hedefi Roland Garros

Türkiye’de erkekler tenisinin 2 numarası Tuna Altuna, milli raketlerin sürekli büyük turnuvalarda boy göstermesi için yeterli desteğin sağlanamadığı belirtti.

Röportaj: İsmail ER / Fotoğraflar: Emre OKTAY
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de erkekler tenise ivme kazandırabilecek bir yetenek Tuna Altuna.

6 yaşında beri kortlarda. Genç yaşına karşın önemli sakatlıklar atlattı. Ama yılmadı.

Kariyerindeki hedeflerin en büyüğü tabii ki Grand Slam’lerde boy göstermek. Onun için en özel Grand Slam ise Fransa Açık yani nam-ı diğer Roland Garros.

İşte huzurlarınız 25 yaşındaki raketimiz Tuna ve hedefleri:


HEDEFİM ROLAND GARROS
- Tenise nasıl başladın?
6 yaşından beri kortlardayım dersem yalan olmaz. Spora Levent Tenis Kulübü’nde başladım. Ama profesyonelliğe Enkaspor’da adım attım.

- Her tenis oyuncusu gibi senin de en büyük hedefin Grand Slam oynamaktır sanırım. Hangi Slam’i daha çok isterdin?
Tabii ki dört Grand Slam’de de yer almak çok isterim. Hayalim, bu turnuvalardan birinde şampiyon olmak. Eğer bana bir Grand Slam’i seç derseniz de Fransa’yı seçerim. Roland Garros’ta korta çıkmak, Paris’te kupa kaldırmak en büyük hayalim diyebilirim.

- Peki bu yolda ne yapmak lazım?
Kuşkusuz yetenek bu işin önemli bir parçası. Bir diğer parçası da çok çalışmak. Bu sporcu ile ilgili kısım. Ama bu işin bir de ekonomik ayağı var. Eğer Türkiye tenisi sponsorlardan yeterli desteği bulsa, biz tenisçiler olarak en önemli turnuvalarda sürekli boy gösteririz. Adidas ve Wilson şu an önemli sponsorlar olarak duruyorlar. Ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Tabii bir taraftan da koskoca Fenerbahçe camiası sponsor bulamadı. Ama netice de bunu benim söylemem lazım. Acıbadem Sağlık benim sponsorum. Fakat iyi yerlere gelmek ve büyük turnuvalar oynamak için daha fazla sponsorunuzun olması gerekiyor.


Tuna Altunanın hedefi Roland Garros

İDOLLERİ İSPANYA’DAN
- Tenis kortlarında kendine idol olarak belirlediğin oyuncular var mı?
Türkiye’de erkeklerde en önemli isim kuşkusuz Marsel İlhan. Grand Slam’lerde ana tablo oynamayı başardı. Ben de Türkiye’de Marsel’den sonra 2 numarayım diyebilirim. Ama benim idolüm diyebileceğim kişiler yurtdışından, İspanya’dan. David Ferrer ve tenisi bırakmasına karşın Juan Carlos Ferrero. Her iki oyuncunun da oyun stillerini çok beğeniyorum ve kendime benzetiyorum.

- Tenis dışında ne yapıyorsun? Mesela nerede okuyorsun?
Bilgi Üniversitesi’nde eğitim hayatıma devam ediyorum. Reklamcılık bölümü okuyorum. Bunun tenisle de alakalı olduğunu düşünüyorum.


HOCAM BENİ OYNATMADI
- Büyük bir hayal kırıklığın oldu mu?
Evet. Akdeniz Oyunları’na gitmiştik. Ben çok heyecanlıydım. Ancak hocam beni oynatmadı ve hiç maça çıkamadan eve geri döndüm. Bu benim için büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Kadınlarda Çağla (Büyükakçay), erkeklerde ise Marsel (İlhan) korta çıkmıştı.

- Şimdiye kadar ciddi bir sakatlık yaşadın mı?
Yaşamaz olur muyum. Daha ilk çiftler turnuvamda sağ ayak bileğimde bir yırtılma gerçekleşti. 3 bağım koptu. Ama bunu atlatıp yoluma devam ettim.

- Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?
Aslında bir isteğimi daha belirmem lazım. Bence sporcuların gelişmesi için mutlaka bireysel antrenörlere ihtiyaçları var. Benim de en büyük isteğim, özel bir antrenörüm olması ve gelişimimi biraz daha hızlandırmak.


Bunları da Beğenebilirsiniz