ADANA HABERLERİ

Tümer: “Nükleer Santraller, Türkiye’yi Tehdit Ediyor”

IHA
02.08.2015 - 10:37Son Güncelleme :

CHP ADANA MİLLETVEKİLİ ZÜLFİKAR İNÖNÜ TÜMER, ÇETKO’NUN 25. YIL KURULUŞ ETKİNLİĞİNDE YAPTIĞI KONUŞMADA NÜKLEER TEHLİKELERE DİKKAT ÇEKTİ

IHA

Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği (ÇETKO), kuruluşunun 25. Yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. Taş Mekan’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında sergi ve ÇETKO’nun ilk beş yılını anlatan Toya adlı kitap için imza günü düzenlendi.
Kuruculara 25. yıl anı plaketinin de verildiği etkinlikte konuşan ÇETKO Başkanı Sadun Bölükbaşı, vatandaşları çevre için örgütlü mücadeleye çağırdı. Son 10 yılda termik santrallere karşı yoğun bir mücadele verdiklerini belirten Bölükbaşı, Doğu Akdeniz’deki 35 termik santralin yapımının durdurulması gerektiğini söyledi. Çevre mücadelesinin yaşam mücadelesi haline geldiğini belirten Bölükbaşı, “Ekosistemdeki küçük bir tırtılın bile yaşamaya hakkı var” dedi.
"TEHLİKE OLUŞTURUYOR”
ÇETKO’nun 25. yılında çevre gönüllülerini yalnız bırakmayan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 25 yıldan bu yana, yılmadan, usanmadan çevreye, doğaya ve yarınlarımıza verdiği önemden ötürü ÇETKO’ya teşekkür etti.
Ülkemizde meydana gelen doğa olaylarının, deprem ve felaketlerin herkesin yüreğini dağladığını vurgulayan Tümer, “Ölümlere davetiye çıkarılan Türkiye’de özellikle depreme karşı önlem alınamazken, doğayı, çevreyi, suyumuzu ve havamızı kirleten nükleer santrallerle de mücadele ediyoruz. Hemen yanı başımızda, Mersin-Akkuyu’da yapımına başlanan santralin nükleer atık yakıt çubuklarının reaktör çevresindeki havuzlarda saklanması halinde bile en az 100 yıl canlılar için büyük tehlike oluşturacağı uzmanlarca belirtiliyor” dedi.
"JAPONLAR VEDA ETTİ"
Japonya’nın 2013 yılının Eylül ayında son nükleer reaktörünü de kapatarak nükleer enerjiye veda ettiğini hatırlatan Tümer, şunları söyledi:
“2011’de Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin ardından Japonya, 54 nükleer santralin tamamını kapattı. 2011 yılında Japonya’daki 9 şiddetindeki deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima’daki Daiichi nükleer santralinde meydana gelen felaket nükleer enerjiye tepki duyulmasına yol açmıştı. Bu veriler ışığında önceki gün Adana ve Mersinli vatandaşlarımızın deprem nedeniyle büyük panik yaşadığını hatırlatmakta fayda görüyorum. Tehlikenin boyutlarını düşünmek bile istemiyorum. Nükleer enerjide dünyanın bir numarası Japonya olmasına karşın nükleer santrallere veda ediyor. Japonya, bugün nükleer enerji olmadan da elektrik kesintilerinin önüne geçebiliyor. Birçok sektör güneş enerjisi gibi alternatif kaynaklara yöneliyor. Akkuyu Nükleer Santrali’nin çevreye, hayvanlara, doğaya ve insanlara vereceği zararın boyutu irdelenemezken en büyük zararı deniz ekosisteminin göreceği belirtiliyor. Toplam gelirinin yüzde 30’unu tarımdan ve tarıma dayalı sanayiden elde eden Mersin, bu santral nedeniyle tarım ve tarıma dayalı endüstride de darbe yiyecek. Bu nedenle, geleceğimizden ödünç aldığımız çevreyi ve doğayı koruma kararlılığımızı kaybetmemeliyiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Tümer: “Nükleer Santraller, Türkiye’yi Tehdit Ediyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tümer: “Nükleer Santraller, Türkiye’yi Tehdit Ediyor” haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:01
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı