ADANA HABERLERİ

Tümer: Çiftçiler yapılandırma mağduru

DHA
30.04.2017 - 11:49Son Güncelleme :
DHA

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, borçlarını yapılandıran çiftçilerin hak ettiği halde emekli edilmemesi nedeniyle meclis araştırması istedi.
CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 2008 yılında çıkarılan 5736 sayılı torba yasaya göre Tarım Bağ-Kur'una tescilini yaptırarak tahakkuk eden borçlarını yapılandırma sisteminden yararlanan birçok çiftçinin hak ettiği halde emekli olamadığını söyledi.
Konuyla ilgili TBMM'ye 'Araştırma Komisyonu' kurulması için önerge veren Tümer, "Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Çelemli Köyü'nde yapılandırmadan yararlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yatırdığı 12 bin 272 TL'si hesapta görünen ancak bu paraya tekabül eden 8 yıllık primi işlenmeyen çiftçimiz mevcuttur" dedi.
Yüreğir'de olduğu gibi Türkiye'nin bir çok bölgesinde köylülerin aynı sorunu yaşadığını vurgulayan Tümer, önergesini şu gerekçelere dayandırdı:
"Tarımla uğraşan köylü vatandaş devletine ve devletinin çıkardığı kanunlara güvenip Bağ-Kur tescilini yaptırmış, devlet tarafından çıkarılan yapılandırma kanunlarından faydalanarak borçlarını ödemiştir. Ancak daha sonra aynı devletin denetmenleri dosyaları incelemiş, ziraat odalarının sahte kayıt yaptığı var sayımı ile bu çiftçilerin ziraat odası kayıtlarını yok sayan bir rapor hazırlamıştır. Söz konusu çiftçilerin yok sayılan ziraat odası kayıt dönemlerine denk gelen yıllardaki sigortalılıkları da yok sayılmıştır. Buna rağmen bu durum çiftçilere tebliğ edilmemiştir."

ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Tümer: Çiftçiler yapılandırma mağduru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 11 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tümer: Çiftçiler yapılandırma mağduru haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı