ADANA HABERLERİ

Tümer: “Anız Yangınları Yasaklamayla Değil Desteklemeyle Önlenebilir”

IHA
07.09.2015 - 11:20Son Güncelleme : 07.09.2015 - 11:21

CHP ADANA MİLLETVEKİLİ ZÜLFİKAR İNÖNÜ TÜMER.

IHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, her yıl tekrarlanan anız yakma olaylarının birçok zararı beraberinde getirdiğini söyledi.
Adana’da son günlerde anız yakılması nedeniyle hava kirliliği ve yoğun sis oluştuğuna işaret eden Tümer, “Anız yakmak öncelikle insan sağlığını tehdit ediyor. Anız yakılması nedeniyle çevre kirleniyor, topraktaki mineraller de ölüyor” dedi.
Çiftçilerin ikinci ürün ekim için toprağı hazırlamak ve işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele etmenin yanı sıra yabancı otları kontrol etmek düşüncesiyle yaktığı anızların toprak yapısı ve insan sağlığı üzerinde sorunlar doğurduğunu vurgulayan Tümer, “Bölgemiz çiftçisi bereketli ve kaliteli ürün elde etmesine rağmen merkezi yönetim tarafından üvey evlat muamelesine maruz kalıyor. Alın terinin karşılığını alamayan çiftçimize gerekli destek sağlanmalı ve anız yangınlarını önlemek için üreticiye sap parçalayıcı makineleri temin etmesi için cazip destekler sağlanmalı, bu makineleri rahatlıkla kullanabilmesi için de mazotta özel indirim uygulanmalıdır” diye konuştu.
“ÇİFTÇİNİN SORUNLARINA DUYARSIZ KALAMAYIZ”
CHP’nin çiftçinin tüm sorunlarına ışık tutacak çözüm önerileri sunduğuna işaret eden Tümer, dünya ile rekabet edebilecek düzeyde olan Türk çiftçisinin sorunlarına duyarsız kalınamayacağını ifade etti.
İnsanların nefes almasını zorlaştıran, sürücülerin görüş mesafesini düşüren, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu ve çeşitli trafik kazalarına yol açan, anızın yakıldığı tarlaların bitişiğindeki tarlaların da tehdit altında kaldığına dikkati çeken Tümer, “Anız yangınlarının yasaklamalarla önlenemeyeceği görülüyor. İnsanların sağlığını tehdit eden, toprağa ve doğaya zarar veren, her yıl milyarlarca liralık zarara yol açan anız yangınlarının önlenmesi için çiftçinin sorunlarına eğilmek durumundayız. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sap parçalama makinelerinde çiftçiye uygulanan destekleri cazip hale getirmeli. Türk çiftçisinin sürdürülebilir tarımsal üretimi için ekipman ve mazot desteğine ihtiyacı olduğu açıktır. Topraklarımızı ve çevremizi gelecek nesillere sağlıklı bir sistemle aktarmak zorundayız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Tümer: “Anız Yangınları Yasaklamayla Değil Desteklemeyle Önlenebilir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tümer: “Anız Yangınları Yasaklamayla Değil Desteklemeyle Önlenebilir” haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı