« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tüm zamanların en iyisi Shaq

Basketbolun zirvesi NBA’in her önemli yıldönümünde tarihin en iyi oyuncu listesi yapılır. Örneğin NBA’in 25. ve 50. yılında ligin en iyi oyuncuları seçimi yapılmıştı.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME
Gazetelerde ve dergilerde basketbol otoriteleri çeşitli gerekçeler ortaya koyarak kendi seçimlerini açıklar.  Ancak, ESPN ve ABC yorumcusu Elliott Kalb (43) geçen yıl yazdığı ‘Who’s Better, Who’s Best in Basketball’ (Basketbolda Kim Daha İyi, Kim En İyi) kitabında birçok otoriteyi hatta yakın dostlarını bile şaşırtacak bir en iyiler sıralaması yaptı. Genel kanının aksine Kalb 1990’lara damgasını vuran efsanevi Michael Jordan’ı tüm zamanlar listesinde ikinci sıraya bile değil sadece üçüncü sıraya koymaktan çekinmedi. 2004’e kadar NBA’in en iyi 50 oyuncusunu sıralayan ve her birinin istatistiksel portresini çizen Kalb’a göre tarihin en iyi oyuncusu bu sezon Miami Heat forması giyen Shaquille O’Neal. ‘NBA’in en iyi oyuncusu kim diye sorsanız 1960’larda tuttuğunuz takıma göre Chamberlain veya Russell cevabı alırdınız. Bu cevap 1970’lerde Kareem Abdul-Jabbar, 1980’lerde Bird veya Magic, 1990’larda ise Michael Jordan olurdu. Tüm zamanların en iyisini sorduğunuzda da genelde Jordan cevabı gelirdi. Ama bence şimdi durum değişti.’

Kalb’a göre NBA tarihinde O’Neal kadar takım üzerinde etkili, oyunun hem savunma hem hücum yönünü iyi oynayan ve bireysel istatistikleri bu kadar iyi bir oyuncu çıkmadı. Üstelik bu özelliklerini forma giydiği ilk günden itibaren sergiledi. O’Neal kariyerinin henüz ilk birkaç yılında ligdeki David Robinson, Pat Ewing ve Hakeem Olajuwon gibi pivotlara üstünlük kurmakla kalmadı. Sıradan bir takım kimliğindeki Orlando Magic’i de NBA finallerine taşımayı başardı.

Şampiyonluk için 2000 yılına kadar bekledi. Ama Kalb, Jordan ve Chamberlain’in de ilk şampiyonlukları için çok beklediklerini eklemeden yapamıyor. Üstelik Shaq istatistik meraklısı bir oyuncu olmamasına karşın belli başlı kategorilerde her yıl NBA’in en iyileri arasında yer aldı. İki kez sayı kralı koltuğuna oturdu. Dört sezonda da kıl payı farklarla krallığı kaçırdı. Bunun yanı sıra şut yüzdesi, ribaunt ve blok gibi kategorilerde her sezon ilk sıralardaydı. Üstüne üstlük play-off’larda yani maçların zorluk derecesinin arttığı ve gerilimin yükseldiği dönemde bu ortalamalar daha da yükseldi. Yani ufukta şampiyonluk gözüktüğünde dev pivot sazı eline alıp durdurulması daha zor bir oyuncu haline geldi. Bu özelliğini 2000-2002 arası kullanıp Los Angeles Lakers formasıyla üç şampiyonluk yaşadı.

Ünlü yorumcunun iddiasına göre O’Neal’i asıl ön plana çıkaran nokta onun adeta rakipsiz durumda bulunması. Jordan’ın döneminde kendisini takip eden Magic Johnson, Bird, Malone gibi oyuncularla arasında çok büyük bir fark yoktu. Ama, hele 1998’den sonra NBA’de Shaq ile kıyaslanabilecek başka bir oyuncu bulmak imkansızdı. Ligdeki diğer tüm oyunculara karşı öyle bir üstünlük kurdu ki bugünkü rakiplerinin hiçbiri onun etkinliğine sahip değil. Kalb’a göre O’Neal’in tek önemli eksiği çok düşük faul yüzdesi. Eğer faul atışlarını yüzde 60’lık bir başarıyla atabilseydi sayı krallığı sayısını artıracaktı. Kalb’ın ulaştığı nokta O’Neal’in Chamberlain’den daha çok şampiyonluk kazanarak ve takım oyunu üzerinde Jordan’dan daha etkili bir rol üstlenerek NBA tarihinin en iyi oyuncusu unvanını kazandığını iddia ediyor.

SAYI REKORTMENİ WILT İKİNCİ SIRADA

NBA tarihinin en çarpıcı bireysel istatistiklerine sahip Wilt Chamberlain, Kalb’ın listesinde ikinci sırada. Chamberlain lig tarihindeki tüm pivotlara karşı müthiş bir istatistik üstünlük kurdu. Sayı, ribaunt gibi kategorilerde öylesine ortalamalar tutturdu ki bugün çoğunun yanına bile yaklaşılamaz. Hele bir maçta 100 sayı atması akıllara durgunluk veriyor. Ama 1960’larda ligin 1990’lara ve 2000’e oranla çok daha hücuma dönük oynandığını unutmamak lazım. Buna karşın öylesine güçlü ve yetenekli bir oyuncuydu ki istediği her kategoride lig liderliğine yükseliyordu. Sadece sayı ve ribaunt değil asist kralı bile oldu. Bu, bir pivot için pek düşünülmeyecek bir başarıydı. Tüm bu eşsiz özelliğine karşın Chamberlain kariyerinin ilk yarısını daha çok bir hücum oyuncusu gibi geçirdi ve şampiyonluktan uzak kaldı. Buna karşılık kariyerinin ikinci yarısında sayı atmaktan daha çok takım için oynayan bir savunma oyuncusuna dönüştü ve iki şampiyonluk yüzüğünü parmağına taktı. Faul atışında yüzde 50’nin altında kalmasa ve play-off serilerinin 7. maçlarını daha iyi oynayabilse şüphesiz listenin ilk sırasında yer alırdı. Ama Chamberlain anılarında hep yetersiz takım arkadaşlarıyla bir arada oynamaktan şikayet edecekti.

İNANMASI ZOR AMA JORDAN ANCAK ÜÇÜNCÜ

Micheal Jordan NBA’in modern tarihine damgasını öylesine vurdu ki herhangi bir en iyi oyuncu soruşturmasında onu ilk sıraya koymamak zor. Elliott Kalb’a göre de Jordan kariyerinin hem başında hem sonunda hücum ve savunmada ligin en iyi oyuncusuydu. Ayrıca o müthiş hırsıyla kendini geliştirmesini bildi. Örneğin çok az üçlük şut kullanan bir oyuncuyken ligin en iyi üçlükçülerinden birine dönüştü. Beş kere ligin en değerli oyuncusu ödülünü kazandı. Üstelik bunların ilki (1987) ve sonuncusu (1997) arasında 10 yıl fark vardı. İlk şampiyonluğu için yedi yıl bekledi ama sonra da altı kez Chicago Bulls’u NBA şampiyonluğuna taşıdı. Başa baş giden bir maçın son dakikaları hatta son saniyelerinde topu eline almaktan çekilmeyen bir liderdi. Tüm bu özelliklerine karşın Jordan hakkında soru işaretleri var Kalb’ın. Öncelikle Jordan’ın kendisini çevreleyen pazarlama stratejisinden çok iyi yararlandığını ve tüm iyi özellikleriyle bir popüler kahraman haline geldiğini söylüyor. NBA yönetimi de, medya da Jordan’ın bu özelliğinden çok iyi faydalandı. Sonra da Bay İstatistik, böyle bir sporcunun yeteneklerini sonuna kadar zorlaması gerektiğini, Jordan’ın kariyerine verdiği beş yıllık aralarla halkı aldattığını ekliyor.

ELLIOTT KALB’A GÖRE NBA TARİHİNİN EN İYİ 10 OYUNCUSU

1) Shaquille O’Neal (1992- )

2) Wilt Chamberlain (1959-1973)

3) Michael Jordan (1984-2003)

4) Bill Russell (1956-1969)

5) Kareem Abdul-Jabbar (1969-1989)

6) Larry Bird (1979-1992)

7) Magic Johnson (1979-1996)

8) Oscar Robertson (1960-1974)

9) Tim Duncan (1997- )

10) Bob Cousy (1950-1970)

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler