Eğitim Haberleri

  Tüm sınavlar mercek altında

  AA
  17.01.2015 - 09:19 | Son Güncelleme:

  ÖSYM Başkanı Ali Demir, kopya iddialarının gündeme geldiği 2010 kamu personeli sınavı dahil tüm yılların sınavlarını yeniden inceleyeceklerini, haksız kazanım varsa haklarını geri alacaklarını açıkladı. Demir, ‘paralel yapı’ya atıfta bulunarak “2012’deki adli yargı sınavında olağandışılık tespit ettik, fakat yargı bize karşı çıktı” dedi.

  Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 2010’daki Kamu Personeli Seçme Sınavları’nda (KPSS) kopya ile ilgili yürütülen soruşturma hakkında, “İncelemelerimiz 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız” dedi.

  ‘Benden önce oldu’

  Demir, 2010-KPSS’de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütüldüğünü hatırlattı. Göreve geldikleri Eylül 2010’dan itibaren sınav güvenliğinde aşama kaydedildiğini söyleyen Demir, 2010’daki KPSS’nin temmuzda yapıldığını, sonuçların ağustosta açıklandığını ifade etti. Kopya tartışmalarının büyük kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait olduğunu dile getiren Demir’in açıklamaları özetle şöyle:
  “2010’da KPSS’deki bazı belgelerin imha edildiği iddiaları var. ÖSYM’de sınavı değerlendirmeye yönelik veri kaybolmaz. Son 4 yılda ÖSYM’nin 41 yıllık arşivini elektronik ortama taşındı. Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği yapıp imha ettik.

  ‘Kâğıtları hâlâ bizde’

  Bu kapsamda, 2010 KPSS’ye giren 300 bin aday vardı. Savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu. Hakkında kopya iddiası bulunan adayların hangi soruya hangi cevabı verdiği, elektronik ortamda kaydı mevcut. O dönemde cevap kâğıtlarının taranması söz konusu değildi. Ancak bu kâğıtlar da muhafaza ediliyor.”

  Avcı: Hayırlı olsun

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Demir’in açıklamalarına ilişkin şunları söyledi: “Daha önce başlamış ve galiba üzeri kapatılmış bir yargı ve adli soruşturma söz konusu idi. Soruşturma ve incelemeler belli aşamaya gelmiş olmalı ki, şimdi bununla ilgili bu çalışma başlatılıyor. Hayırlı olsun.”

  Tam puanlı 350 aday

  Temmuz 2010’da yapılan KPSS’de sorular önceden dışarıya sızdırılmış ve olay, 350 aday, eğitim bilimleri testinde 120 sorunun tümünü yapınca ortaya çıkmıştı. Sınav iptal edilmiş, hem Ankara Cumhuriyet Savcılığı hem de YÖK soruşturma başlatmıştı. YÖK’ün yürüttüğü idari soruşturmada disiplin kurulu, “Kanaat oluştu ama kesin delile ulaşılamadı” diyerek açığa aldığı 8 ÖSYM personeline ‘görevi suiistimal’den 10’da 1 maaş kesme cezası vermişti.
  Paralarına kadar tahsil edilmeli
  ALİ Demir kopya çektiği tespit edilen kişilerin haklarının alınacağını söyleyerek “Kazanmış olduğu neyse, gelirleri, imkânları, paraları onların ülke adına tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir” dedi.

  ‘Paralel yapı bizi engelledi’

  Demir, 2012 adli yargı sınavında 50-60 adayda olağandışılık tespit ettiklerini fakat yargı aşamasında sonuç alamadıklarını belirtti: “Sınavı geçersiz ilan ettik. Fakat o günkü yargı iptal kararımızı durdurdu. Ancak biz Türkiye’nin son yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik.”

  2010’da ne olmuştu?

  Tam puanlı 350 aday
  Temmuz 2010’da yapılan KPSS’de sorular önceden dışarıya sızdırılmış ve olay 350 aday, eğitim bilimleri testinde 120 sorunun tümünü yapınca ortaya çıkmıştı. Sınav iptal edilmiş, hem Ankara Cumhuriyet Savcılığı hem de YÖK soruşturma başlatmıştı. YÖK’ün yürüttüğü idari soruşturmada disiplin kurulu, “Kanaat oluştu ama kesin delile ulaşılamadı” diyerek açığa aldığı 8 ÖSYM personeline ‘görevi suistimalden’ 10’da 1 maaş kesme cezası vermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı