"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Tüm kadınlara çağrı: Zeytinyağını sevelim

HAFTA sonunda Ayvalık’ta zeytin, zeytinyağı sevdalılarıyla bilikteydim. 7. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri vardı.

Bu yılki slogan da güzeldi: “Zeytinimi seviyorum.”
Yörelerinin çok önemli ürününü tanıtmak için çırpınan gönüllülerin çabalarına tanık oldum yine. Hazırlama komitesi üyeleri Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Gençer, yönetim kurulu üyesi Zeynep Kürşat Alumur’a teşekkür ederim öncelikle, çağrıları için. Ayvalık ve Cunda’nın konukseverliği ise her zaman övgüye değer. İnsan orada evinde gibi. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın yöreye ve etkinliğe katkısı da görülmeye değerdi yine. Gazeteci arkadaşımız Nedim Atilla’nın belgeselini de zevkle izledik. Program zengindi. Zeytin hasadı sergilendi. ‘Zeytinyağının İç ve Dış Pazarda Sorunları ve Hedefleri’ konulu panel gerçekleşti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Zeytin Pazarı, bu kez halkla daha çok iç içe, açıldı. Prof. Dr. Filiz Ali kitaplarını imzaladı, sergiler açıldı. Eğlenceli etkinlikler de planlanmıştı. Ancak Hakkari Çukurca’da, ülkeyi yasa boğan, saldırı ve şehit düşen fidanların anısına, doğal olarak ertelendi.

Ayda en çok 15-20 lira

Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Gençer’e kulak verdim, paneli açış konuşmasında. Öncelikle tüm zeytin ve zeytinyağı üreticilerini kucakladı. Ayvalık halkının desteğiyle zeytinyağı tüketimini artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Türkiye’nin 2023’te, cumhuriyetin 100. yılı için konulan hedefleri olduğunu anımsattı. Ve zeytinyağına döndü. Yıllık üretim 150 bin tonmuş ülkede. “On yıla kadar 500 bin ton olmalı” dedi. Kişi başına tüketim bir litreymiş. Çabalarla 1.5 litreye gelinebilmiş.
Gençer, hedefi de açıkladı: “On yılda kişi başına 5 litreye ulaşmak.”
Hedefe varmak için kampanya gerektiğini savunan Gençer, en önemli etkenin kadınlar olduğunu vurgulayıp onlara seslendi:
“Ayda en çok 15-20 lira fark ödeyerek zeytinyağı kullanıp eşinizin, çoluğunuzun, çocuğunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer tohum yağlarına tonlarla para vermeyelim.”
Gençer, herkesi zeytinyağı tüketimine çağırırken, üreticelere de, “Daha kaliteli yağ üretelim” diye seslendi.
(Haaa, ışıkta bırakmamak gibi doğru saklama koşullarına uyulursa, zeytinyağına iki yıl bir şey olmazmış.)

Kızartmada kullanılır

Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi yöneticilerinden Ümmühan Tibet’ten de bir not aktarayım:
“Yağların kızartma sırasında yüksek ısı ve kızaran gıdadaki nemle diğer organik bileşenlerin etkisiyle yapılarında önemli bozukluklar meydana gelmektedir. Zeytinyağını bozulmalardan koruyan etkenler söz konusudur. Birincisi, zeytinyağının zengin içerikli tekli doymamış yağ asidiyle diğer bitkisel yağlara (ayçiçeği, mısır, kanola, soya gibi) oranla çok dayanıklı bir ana yapısının olması. İkincisi hiç bir bitkisel yağda bulunmmayan çok faydalı ve antioksidan özellik gösteren polifenol içeriği. Sonuncusu ise E vitamini olarak adlandırdığımız, oksitlenmeye karşı direnç gösteren alfa tokoferol miktarı. Bu üç önemli özelliği açısından kızartmalarda natürel sızma zeytinyağı kullanılmalı. Zeytinyağında kaynama ya da dumanlanma noktası dediğimiz sıcakık 210 derecedir. Halbuki kızartma sıcaklığı 180 derecedir. Bu bakımdan natürel sızma zeytinyağı tam da kızartmalarda kullanılmalıdır. Ancak natürel sızma zeytinyağı kullanılmak istenmediği durumlarda riviera ya da rafine zeytinyağı ile kızartma yapılabilir.”

X