ANKARA HABERLERİ

Tüm işyerleri ve çalışanları sendikalı olmalı

Hürriyet Haber
02.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Tüm işyerleri ve çalışanları sendikalı olmalıTürk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, konfederasyon olarak çağdaş işçi sağlığı ve iş güvenliği standartlarından söz edilebilmesi için tüm iş yerlerinin ve tüm çalışanların sendikalı olmasını, sağlık ve güvenlik kapsamına alınmasını talep ettiklerini bildirdi.

Hürriyet Haber

Atalay, yaptığı açıklamada, kayıt dışı ekonominin yaygın olması, sosyal güvenlik haklarına uyulmaması ve sigortasız sendikasız işçi çalıştırılması bakımından temel sorunların yaşandığı işletmelerin küçük ve orta boy işletmeler olduğunu söyledi.
Günümüzde özellikle bu işletmelerde rekabetin boyutlarının genişlediğine, maliyetlerin düşürülmesinin temel hedef haline geldiğine işaret eden Atalay, şunları söyledi:
“Bu tür iş yerlerinde maliyetin ilk düşürüldüğü yer ise ne yazık ki, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleridir. Açlık, işsizlik ve iş kazası riski arasında tercih yapmaya zorlanan insanlar, sağlıksız ortamlarda çalışmayı, iş kazası riskini kabul etmek durumunda kalıyor. Özelleştirme, taşeronlaşma ve esnek çalışma biçimleri de sağlıksız-güvenliksiz bir çalışma yaşamını dayatıyor.
Ölümler çok fazla
İşte bu nedenlerle Türkiye, özellikle son yıllarda, iş kazalarında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri haline geldi. Kamu kurumlarınca yayınlanan istatistiklere bakıldığında, ülkemizde iş kazaları ve buna bağlı olarak ölümlerin çok fazla olduğu anlaşılıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, yalnızca 2007 yılında 80 binin üzerinde iş kazası olmuş, bu kazalarda binden fazla işçimiz hayatını kaybetmiştir.”
Ergün Atalay, iş kazalarının yüzde 62,7’sinin 50’nin altında işçi çalıştıran iş yerlerinde meydana gelmesine dikkati çekti.
50’den az işçi çalıştıran iş yerlerinin tüm iş yerleri içindeki oranının yaklaşık yüzde 90’ı bulduğuna işaret eden Atalay, bunun da çalışanların büyük bir bölümünün sağlık ve güvenlik haklarından yararlanamadıkları ortaya koyduğunu söyledi.
İş kazalarının çoğunluğunun yaşandığı küçük işletmelerin büyük bölümünün kayıt dışı olduğunu vurgulayan Atalay, kayıt dışı istihdamın yaygınlığının sosyal hukuk devleti uygulamalarının, sendikal örgütlenmenin de önündeki en önemli engellerden biri olduğunu ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tüm işyerleri ve çalışanları sendikalı olmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı